Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie badają blazar Markarian 501

Szerokopasmowa emisja promieniowania gamma emitowanego przez blazar zwany Markarian 501 była przedmiotem badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. Ich rezultaty mogą doprowadzić do zrozumienia, w jaki sposób powstaje i różnicuje się promieniowanie pochodzące z blazarów.

Blazary to po prostu galaktyki, w których większość energii nie jest produkowana przez „typowe” składniki, takie jak gaz, pył i gwiazdy. Obserwowane widmo promieniowania tych galaktyk pochodzi w dużej mierze z tzw. dżetów. Blazary posiadają również relatywistyczne dysze skierowane bezpośrednio w stronę Ziemi. Astronomowie dzielą te obiekty na dwa rodzaje: FSRQ oraz BL Lac.

Markarian 501 znajduje się w odległości 456 milionów lat świetlnych od naszej planety i jest obiektem typu BL Lac. Już obserwacje sprzed ponad 20 lat wykazały, że emitowane przez niego wysokoenergetyczne promieniowanie gamma osiąga niezwykle wysokie wartości. Nowe badania, prowadzone przez Josefa Gonzaleza z Uniwersytetu La Laguna, dotyczyły przede wszystkim danych z lipca 2014 roku. Właśnie wtedy źródło promieniowania wykazywało się wzmożoną aktywnością.

Opierając się na zebranych informacjach, naukowcy wywnioskowali, że zmiany w szerokopasmowej emisji z tego blazara mogą wiązać się ze zmianami w przyspieszeniu i chłodzeniu elektronów w modelu dotyczącym zachowania dżetów. Poza tym zwrócili również uwagę na nietypową cechę występującą w wysokoenergetycznym promieniowaniu. Nie są jednak pewni, co ją wywołało.