Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie namierzyli rekordową asteroidę z Układu Słonecznego

Asteroida 2019 LF6 okrąża Słońce co 151 dni, poruszając się po najkrótszej orbicie, jaką kiedykolwiek zaobserwowano u tego typu obiektów. Ta szybko poruszająca się skała znajduje się bliżej Słońca niż nasza planeta, której zajmuje 365 dni, aby okrążyć centralną gwiazdę Układu Słonecznego. 

Chociaż meteor jest dość duży, ma bowiem ok. 1 kilometra, pozostał do tej pory niezauważony przez astronomów. LF6 jest bardzo nietypowy zarówno pod względem orbity, jak i rozmiaru – jego wyjątkowa orbita wyjaśnia, dlaczego tak duża asteroida wymykała się długoletnim obserwacjom.

Czytaj też: NASA potwierdziła eksplozję asteroidy nad Morzem Karaibskim

Eliptyczna orbita asteroidy sprowadza kosmiczną skałę daleko poza płaszczyznę, na której krążą planety Układu Słonecznego. Badacze co noc mają krótkie okno obserwacyjne do wykrywania tego typu obiektów. Ponieważ są one tak blisko Słońca, najlepszy czas na ich znalezienie to około 20 do 30 minut przed wschodem lub zachodem słońca.

Co ciekawe, wcześniej zespół odpowiedzialny za odkrycie  zauważył inną asteroidę z zastosowaniem tych samych metod. Obiekt okazał się również orbitować wokół Słońca poza płaszczyzną Układu Słonecznego. Kosmiczna skała, nazwana 2019 AQ3, okrążała Słońce co 165 dni, co było dotychczasowym rekordem.

[Źródło: livescience.com; grafika: California Institute of Technology]

Czytaj też: Asteroidy prawdopodobnie są odpowiedzialne za roznoszenie życia