WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Astronomowie odkryli poczwórny system gwiazd

Układ Słoneczny ma jedną gwiazdę i garstkę planet. Ale inne mogą posiadać ich znacznie więcej, często z dwiema lub rzadko-trzema gwiazdami krążącymi wokół siebie. Grupa astronomów posunęła się jeszcze dalej, znajdując dziwaczny system poczwórny gwiazd ukrywający się zaledwie 146 lat świetlnych od Ziemi. 

System o nazwie HD 98800 został odkryty przez astronomów za pomocą Atacama Large Millimeter Array, gigantycznego radioteleskopu zlokalizowanego w Chile. Teleskop radiowy był kluczem do odkrycia tego układu, ponieważ gwiazdy są otoczone dyskiem protoplanetarnym – pierścieniem pyłu i gazu znajdującym się w bardzo młodych systemach, przed uformowaniem planet. W końcu ten pył i gaz zapadną się, tworząc planety, ale do tego czasu dysk blokuje większość światła.

Fale radiowe mogą jednak przebić się przez pył i dzięki radioteleskopowi naukowcy byli w stanie wykryć cztery oddzielne gwiazdy. Tworzą one dwie pary, jedną w samym środku systemu i jedną orbitującą miliardy kilometrów dalej. W prawdziwie astronomiczny sposób, zewnętrzna para nazywa się Aa i Ab, podczas gdy para centralna ma nazwy Ba i Bb. Znalezienie systemu poczwórnego jest dość dziwne samo w sobie, ale najważniejszy w całej sprawie jest dysk protoplanetarny. W przypadku HD 98800 znajduje się on bowiem pod kątem prostym do gwiazd w środku.

Opisywany układ jest pierwszym systemem binarnym, który ma taki rodzaj prostopadłego dysku. Dodatkowo istnieje duża szansa, że ​​istnieją planety orbitujące wokół podwójnych układów gwiazdowych pod różnymi kątami. Zazwyczaj nie szukamy planet w takich miejscach planet, więc wiele z nich mogło ukryć się przed oczami astronomów.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: UNIVERSITY OF WARWICK]

Czytaj też: RS Puppis – gwiazda oddalona o ok. 6500 lat świetlnych jest niezwykle jasna