Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie zaobserwowali „kosmicznego nietoperza” wynurzającego się z Mgławicy Oriona

Mgławica oddalona o 2000 lat świetlnych od Ziemi – zwana NGC 1788, lub po prostu „kosmicznym nietoperzem” – jest ledwo widoczna gołym okiem, ale została niedawno zobrazowana w zadziwiających szczegółach przez astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Czytaj też: Gwiazda hiperprędkościowa wskazuje na obecność ukrytej czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Kosmiczny Nietoperz jest mgławicą refleksyjną, co oznacza, że ​​świeci na podobnej zasadzie jak „mgła wokół lampy ulicznej”. Rozprasza ona światło przy pomocy niewielkich gwiazd znajdujących się głęboko w pyle. Naukowcy sądzą, że gwiazdy te są bardzo młode – mają zaledwie około 1 miliona lat, co czyni je gwiezdnymi noworodkami w porównaniu z naszym Słońcem liczącym 4,6 miliarda lat. Astronomowie wierzą, że uda im się odczytać krótką historię tych młodych gwiazd obserwując „skrzydła NGC 1788. Najstarsze gwiazdy z tego obszaru znajdują się po lewej stronie mgławicy, bliżej masywnych gwiazd konstelacji Oriona, podczas gdy najmłodsze gwiazdy gromadzą się po prawej stronie. Naukowcy z ESO uważają, że oznacza to, że mgławica została utworzona na skutek gwiezdnych wiatrów uwalnianych przez wielkie, gorące gwiazdy Oriona.

Widoczny wyżej obraz Bat został wydany z okazji 20. urodzin FORS2, wszechstronnego instrumentu do obrazowania zamontowanego na Bardzo Dużym Teleskopie należącym do ESO. Instrument pomógł astronomom odkryć jedne z najbardziej niezwykłych i dziwacznych punktów orientacyjnych w naszym kosmicznym sąsiedztwie.

[Źródło: livescience.com; grafika: ESO]

Czytaj też: Gwiazdy w tym systemie podwójnym krążą niezwykle blisko siebie