Reklama
aplikuj.pl

Gwiazdy w tym systemie podwójnym krążą niezwykle blisko siebie

Międzynarodowy zespół określił dystans pomiędzy młodą gwiazdą PDS 27 i krążącym wokół niej gwiezdnym towarzyszem na ok. 30 jednostek astronomicznych lub 4,5 miliarda kilometrów. Jest to w przybliżeniu odległość między Słońcem a Neptunem, czyniąc z nich najbliżej położone od siebie gwiazdy w odkrytych dotychczas systemach podwójnych. 

W ramach badań zespół zidentyfikował także obiekt towarzyszący innej młodej gwieździe zwanej PDS 37. Analiza wykazała, że ​​odległość między PDS 37 i jej towarzyszem wynosi od 42 do 54 jednostek astronomicznych – jest to porównywalna odległość do tej między Słońcem i Plutonem. I choć jest to znacznie większy dystans niż w przypadku PDS 27, to nasza wiedza na temat układów binarnych jest na tyle niewielka, że każdy taki system jest wart zbadania.

Czytaj też: Biały karzeł z pierścieniami podważa ewolucję systemów gwiazd

PDS 27 jest co najmniej 10 razy masywniejsza od Słońca i znajduje się około 8 000 lat świetlnych stąd. Aby znaleźć obiekty orbitujące wokół PDS 27 i PDS 37, zespół wykorzystał najwyższą rozdzielczość przestrzenną zapewnioną przez instrument PIONIER zamontowany na VLTI należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego. Instrument ten łączy wiązki światła z czterech teleskopów, z których każdy ma 8,2 m szerokości i naśladuje pojedynczy teleskop o średnicy 130 metrów. Uzyskana wysoka rozdzielczość przestrzenna pozwoliła naukowcom opisać bliskie siebie układy podwójne, pomimo ich ogromnej odległości od Ziemi.

[Źródło: phys.org; grafika: NRAO]

Czytaj też: Astronomowie zaobserwowali rzekę liczącą nawet 4000 gwiazd