Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie zastanawiają się nad pochodzeniem tajemniczego błysku

Błyski jasnoniebieskiego i zielonego światła uchwycone na zdjęciu galaktyki NGC 6946 pokazują lokalizacje wyjątkowo jasnych źródeł promieniowania rentgenowskiego. Zostały one uchwycone przez obserwatorium kosmiczne NuSTAR. Badacze widzą kilka możliwych wyjaśnień dotyczących pojawienia się zielonego źródła światła w pobliżu centrum galaktyki. Między jego pojawieniem a zniknięciem minęło zaledwie kilka tygodni.

Głównym celem obserwacji było zbadanie supernowej, którą można zobaczyć jako niebiesko-zieloną plamę. Tego typu wydarzenia mogą na krótko wytworzyć wystarczającą ilość światła widzialnego, aby przyćmić całe galaktyki złożone z miliardów gwiazd. Generują również wiele pierwiastków chemicznych, które są cięższe od żelaza.

Czytaj też: Ta gwiazda neutronowa teoretycznie nie powinna istnieć

Z kolei zielony punkt nie był widoczny podczas pierwszej obserwacji, ale pojawił się na początku drugiej tury 10 dni później. Naukowcy określili go mianem tzw. ultraintensywnego źródła rentgenowskiego. Obiekt został nazwany ULX-4, ponieważ jest czwartym ULX zidentyfikowanym w tej galaktyce.

Istnieje możliwość, że światło pochodzi z czarnej dziury pochłaniającej inny obiekt, taki jak np. gwiazda. Jeśli obiekt znajdzie się zbyt blisko czarnej dziury, grawitacja może go rozdzielić, przenosząc zanieczyszczenia na bliską orbitę wokół czarnej dziury. Materiał na wewnętrznej krawędzi nowo utworzonego dysku zaczyna poruszać się tak szybko, że nagrzewa się do milionów stopni i promieniuje promieniami rentgenowskimi. Inne wyjaśnienia zakładają istnienie gwiazdy neutronowej.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Nowy algorytm pozwala obserwować zderzające się gwiazdy neutronowe