WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Astronomowie zrozumieli jak doszło do zderzenia galaktyk tworzących Drogę Mleczną

Astronomowie zrozumieli jak doszło do zderzenia galaktyk tworzących Drogę Mleczną

Droga Mleczna pochłonęła inną galaktykę dzięki „gwałtownemu zderzeniu”, które nie zakończyło się w pełni mimo upływu eonów. Poprzednie badania sugerowały, że nasza galaktyka składała się wcześniej z dwóch różnych, ale dokładna chronologia tego galaktycznego połączenia pozostawała nieznana.

Naukowcy wykorzystali teraz teleskop Gaia do dokładnych pomiarów położenia, jasności i odległości około miliona gwiazd w Drodze Mlecznej położonych w odległości 6500 lat świetlnych od Słońca. Zidentyfikowali dwa różne zestawy gwiazd – jeden „bardziej niebieski” i zawierający mniej metalu oraz drugi, „bardziej czerwony” zawierający go więcej.

Czytaj też: W Drodze Mlecznej wystąpił wyż demograficzny

Po przestudiowaniu ich ruchu i składu zespół badawczy ustalił, że oba zestawy gwiazd były równie stare, ale te bardziej niebieskie zostały ustawione w bardziej chaotyczny sposób. Miałby to być dowód na to, że Droga Mleczna pochłonęła mniejszą galaktykę w odległej przeszłości. Mimo, że do zderzenia doszło ok. 10 miliardów lat temu, jego skutki ciągnęły się przez miliony lat.

Naukowcy wierzą, że pozostałości galaktyki karłowatej, zwanej Gaia-Enceladus, ostatecznie utworzyły aureolę dzisiejszej Drogi Mlecznej. Ustalili również, że kolizja przyczyniła się do gwałtownych wybuchów prowadzących do formowania się gwiazd przez kolejne cztery miliardy lat. Następnie gaz z tych „narodzin”osiadł w cienkim dysku Drogi Mlecznej, który przebiega przez centrum galaktyki.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Droga Mleczna wciąż odczuwa skutki zderzenia z inną galaktyką