Reklama
aplikuj.pl

Izrael przedłuży paszporty szczepionkowe do końca roku. Są też informacje na temat 3. dawki

Izraelskie paszporty szczepionkowe będą miały przedłużoną ważność, która potrwa do końca 2021 roku, jak wynika z komunikatu tamtejszego Ministerstwa Zdrowia. Co ważne, Izraelczycy nie będą potrzebowali trzeciej dawki szczepionki do przedłużenia tego typu dokumentów.

Chezy Levy, pełniący funkcję dyrektora generalnego tamtejszego ministerstwa zdrowia, stwierdził, że w związku za spadkami zachorowalności na COVID-19 oraz faktem, że szczepionka wydaje się chronić przez okres co najmniej kilkunastu miesięcy, podjęto decyzję o przedłużeniu ważności „zielonych przepustek”. Obejmują one zarówno osoby zaszczepione jak i te, które przeszły już zakażenie koronawirusem. Dokumenty będą obowiązywały bez konieczności przedłużania co najmniej do grudnia 2021.

Czytaj też: Paszporty szczepionkowe zakazane. Władze tego stanu „walczą o wolność jednostki”

Levy wyraził zadowoleniu z faktu, że szczepionka pozwoliła wrócić mieszkańcom Izraela do normalnego życia. Przyznał jednocześnie, że konieczna jest ostrożność i stosowanie pewnych środków, takich jak np. noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie ma jeszcze pełnych informacji dotyczących efektywności tych preparatów w starciu z różnymi mutacjami SARS-CoV-2.

Izraelskie paszporty szczepionkowe zostaną przedłużone do końca 2021 roku bez dodatkowych szczepień

Paszporty szczepionkowe są przyznawane w Izraelu wszystkim tym, którzy są w pełni zaszczepieni lub mają status ozdrowieńców z COVID-19. W przypadku dzieci poniżej 16 roku życia, które nie kwalifikują się do zaszczepienia, wymagany jest negatywny wynik testu wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin.

Czytaj też: Indyjski szczep koronawirusa rozprzestrzenia się w Izraelu, ale mamy dobre wiadomości

W marcu prof. Cyrille Cohen, dyrektor laboratorium immunoterapii na Uniwersytecie Bar-Ilan, powiedział, że istnieją powody do optymizmu w zakresie ochrony zapewnianej przez szczepionki. Powoływał się na fakt, iż żaden z uczestników badań klinicznych prowadzonych przez Pfizera latem ubiegłego roku, nie uległ reinfekcji koronawirusem. W Izraelu przebywa obecnie około 1200 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. W szczytowym momencie pandemii było ich ponad 75 tys. Poza tym, w ostatnich dniach na terenie tego kraju notuje się średnio mniej niż 100 przypadków dziennie.