Reklama
aplikuj.pl

Kiedy Audi zaprzestanie produkcji spalinowych samochodów? To już oficjalne

koncept Audi A6 E-Tron, Audi A6 E-Tron,

Dziś poznaliśmy oficjalną odpowiedź na to, kiedy Audi zaprzestanie produkcji spalinowych samochodów. Do tej pory bazowaliśmy tylko na nieoficjalnych raportach i plotkach, ale firma postarała się właśnie o oświadczenie w tej sprawie.

Na ten temat rozpisał się ostatnio serwis Reuters, na podstawie którego wiele serwisów poinformowało czytelników, że Audi już w 2026 roku pokaże swój ostatni samochód ze silnikiem spalinowym. Nie wiedzieliśmy jednak, co dokładnie to oznacza i czy w grę wchodzi zupełne zaprzestanie prac nad nowymi silnikami spalinowymi, czy ulepszania tych obecnych. Warto jednak jednocześnie zaznaczyć, że po 2026 roku najpewniej ciągle będziemy mieć możliwość kupienia prezentowanych do tego czasu spalinowych modeli firmy.

Czytaj też: Nowe informacje o przejęciu Bugatti. Rimac i Porsche nadal działają w sekrecie

Wiemy kiedy Audi zaprzestanie produkcji spalinowych samochodów

Teraz jednak mamy dla Was oficjalne informacje, bo w najnowszym komunikacie prasowym Audi potwierdziło, że wszystkie modele, które wprowadzi na rynek od 2026 roku, będą pojazdami elektrycznymi. To sprawi, że produkcja samochodów spalinowych zakończy się w 2033 roku… ale nie na całym świecie. Te ponoć mają dalej powstawać w Chinach przez kilka kolejnych lat zważywszy na tamtejszy popyt na te modele. W dłuższej perspektywie jednak Audi spodziewa się osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Czytaj też: Nowe Porsche Cayenne Coupe osiągnęło rekord na Nurburgring

koncept Audi A6 E-Tron, Audi A6 E-Tron,

Wygląda więc na to, że po 2033 roku w Europie i USA będzie można kupić nowe Audi wyłącznie z w pełni elektrycznym układem napędowym. Nie uchronią się od tego nie tylko zwyczajne hybrydy, ale też te plug-in (PHEV), a przynajmniej na to wygląda. Wiemy też, że do 2025 roku firma ma sprzedawać 20 BEV, z których część będzie jeździć na platformie Premium Platform Electric (PPE) opracowanej wspólnie z Porsche.

Czytaj też: Porsche znacząco ulepszyło swój system infotainment. Co nowego w PCM 6.0?

Co ważne Audi już wcześniej przyznało, że rozwój nowych silników spalinowych dobiegł końca, ale firma będzie aktualizować w następnych latach te istniejące jednostki benzynowe i wysokoprężne, aby spełniały coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji. Jednak już te najbliższe lata w przypadku Audi malują się w elektrycznych barwach. Po opcję BEV sięgną już następne generacje A3, A4, A5 i A6. Obecnie uważa się, że to Q8 przejdzie do historii jako ostatni samochód Audi z konwencjonalnym układem napędowym, choć obok niego będzie dostępny Q8 E-Tron.