Reklama
aplikuj.pl

Australijska fregata pokazała klasę. Zdołała wystrzelić wyjątkowy pocisk po raz pierwszy

Fregata typu Anzac Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej HMAS Toowoomba przeprowadziła właśnie pierwsze odpalenie pocisku Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) po modernizacji w ramach programu Anzac Midlife Capability Assurance Program (AMCAP).

Australijska fregata wystrzeliła pocisk ESSM po modernizacji AMCAP

Wydarzenie miało miejsce 9 marca 2023 roku u wybrzeży Australii Zachodniej i potwierdziła ważny szczegół co do możliwości ulepszonej fregaty. Proces jej modernizacji w programie AMCAP obejmował poprawę zdolności i żywotności fregat typu Anzac, co obejmuje modernizacje systemów łączności, systemów platformowych, systemów wentylacyjnych, systemów obrony przeciwrakietowej oraz zdolności radarowych.

Czytaj też: Okręty podwodne Australii. Kraj ma wkrótce poznać pierwsze szczegóły Aukus

Z kolei ESSM jest pociskiem średniego zasięgu typu ziemia-powietrze, który może być stosowany przeciwko zagrożeniom powietrznym i powierzchniowym. Wystrzeliwany jest z pionowego systemu wyrzutni i może być naprowadzany przez radar lub szukacz w podczerwieni. Fregaty typu Anzac dzierżą 8 komórek dla pocisków ESSM, które mogą być odpalane w konfiguracji quad-pack, co oznacza, że każda komórka może pomieścić cztery pociski, a w sumie 32 pociski na fregatę. Komórki mogą być oczywiście wykorzystywane również do innych typów pocisków.