Reklama
aplikuj.pl

Okręty podwodne Australii. Kraj ma wkrótce poznać pierwsze szczegóły Aukus

okręt podwodny USS Narwhal napęd jądrowy

W ostatnich miesiącach niewiele działo się w kwestii programu Aukus, który zapewni nowe okręty podwodne Australii, ale to ma wkrótce się zmienić.

Aukus zapewni pierwsze tak zaawansowane okręty podwodne Australii

W 2021 roku dowiedzieliśmy się, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ogłosiły nową umowę o współpracy obronnej. Mowa o sojuszu AUKUS, który przede wszystkim zapewni nuklearne okręty podwodne Australii, czyli te z układem napędowym, wykorzystującym potęgę atomu.

Czytaj też: Nie uwierzysz, jak sterowany jest ten robopies. Australijska armia przeszła samą siebie

Aktualnie program Aukus jest wciąż w początkowej fazie i wiele szczegółów nie zostało jeszcze sfinalizowanych. Mowa o tak podstawowych kwestiach, jak liczbie planowanych okrętów podwodnych, ich projekcie, koszcie czy harmonogramie. Wkrótce jednak Australia może dowiedzieć się od USA i Wielkiej Brytanii kilku podstawowych informacji na temat programu, takich jak preferowany projekt okrętu podwodnego i lokalizacja zaplecza konserwacyjnego.

Według niektórych szacunków program może kosztować ponad 170 mld dolarów i potrwać kilkadziesiąt lat. Sam w sobie program wywołał kontrowersje i krytykę ze strony Chin, Francji i innych państw, a także niektórych grup ekologicznych i antynuklearnych. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.