Reklama
aplikuj.pl

Pierwsza australijska łódź patrolowa ulepszonego typu Cape już w rękach marynarki

australijska łódź patrolowa ulepszonego typu Cape, australijska łódź patrolowa

W zeszły piątek nowa łódź patrolowa ulepszonego typu Cape trafiła w ręce marynarki Australii. Poinformował o tym bezpośrednio australijski rząd, zaznaczając, że ta nowość wzmocni potencjał morski Australii, zapewniając jednocześnie większą niezawodność i skuteczność sił patrolowych RAN w utrzymaniu bezpieczeństwa granic kraju.

Pierwsza z sześciu planowanych łodzi patrolowych została dostarczona australijskiej marynarce. To łódź Otway

Kontrakt w wysokości około 343 milionów dolarów na dostawę sześciu łodzi patrolowych tego typu jest więc już na dobrych torach, aby Austal Ships, który zajmuje się jego realizacją, dostarczyło pięć kolejnych egzemplarzy na czas. Dzięki nim znacząco poprawią się możliwości Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej w zakresie patrolowania wybrzeża, które z czasem wzmocnią nowsze i większe statki typu Arafura.

Czytaj też: REMUS 300 zwycięzcą SUUV. Oto mały dron podwodny nowej generacji marynarki USA

Sam w sobie typ Cape sięga lat 2011, kiedy to złożono na nie zamówienie i obecnie obejmuje 18 egzemplarzy na czynnej służbie. W 2020 roku, czyli całe 7 lat od przyjęcia pierwszej łodzi na służbę, ogłoszono umowę na stworzenie sześciu kolejnych, ulepszonych względem poprzedników wersji dla marynarki australijskiej .