Reklama
aplikuj.pl

Automatyczny odkurzacz od Samsunga rozpoznaje przeszkody dzięki sztucznej inteligencji

W czasie wirtualnych targów CES 2021, które odbyły się w styczniu tego roku zaprezentowano automatyczny odkurzacz zwany Jet Bot AI+. Produkt od Samsunga jest rzekomo pierwszym wyposażonym w czujnik umożliwiający wykrywanie i rozpoznawanie obiektów.

Celem inżynierów Samsunga było stworzenie urządzenia zdolnego do sprzątania w podobny sposób, jak to robią ludzie, ale bez ich większej ingerencji. Jet Bot AI+ z pewnością zbliża nas do tego celu, ponieważ jest w stanie wykryć przeszkody mające zaledwie centymetr średnicy. Sztuczna inteligencja umożliwia mu też rozpoznawanie tych przedmiotów – baza fotografii, na których przeszkolono urządzenie obejmowała około miliona zdjęć.

Czytaj też: iRobot prezentuje nowy robot odkurzający Roomba i6

Jesteśmy naprawdę podekscytowani wprowadzeniem automatycznego odkurzacza, który jest wyposażony w wiodące w branży technologie wykrywania i rozpoznawania obiektów. Konsumenci mogą teraz sprzątać swoje domy w sposób bardziej inteligentny i wydajny, korzystając z Jet Bota napędzanego przez SI, która sprawia, że sprzątanie jest bardziej spersonalizowane i wygodne.

Hyesoon Yang, Samsung

Automatyczny odkurzacz zwany Jet Bot AI+ wykrywa i identyfikuje nawet małe przeszkody

Jako że urządzenie może identyfikować przedmioty z otoczenia, jest w stanie samodzielnie ocenić, czy może zbliżyć się do danego obiektu czy może zachować odpowiedni dystans. Będzie to szczególnie przydatne w sytuacjach, w których należy unikać np. instalacji elektrycznych czy pojemników zawierających ciecze. Jakby tego było mało, Jet Bot AI+ potrafi określić, czy przeszkoda może spotęgować problem zanieczyszczenia. Innymi słowy, odkurzacz wycofa się, jeśli na jego drodze staną np. psie odchody.

Czytaj też: Przewodnik po inteligentnych odkurzaczach

Odkurzacz jest przy tym zadowalająco wydajny. Pięciowarstwowy system filtracji HEPA usuwa 99,99% mikrocząsteczek kurzu z powietrza, a wszystkie części i filtry można ręcznie czyścić. Ma przy tym pojemność wynoszącą 0,4 litra, a w razie konieczności może przerzucić zebrane zanieczyszczenia do worka o pojemności 2,5 litra. Jet Bot AI+ może działać nawet 90 minut na jednym ładowaniu. Kiedy jego baterie zaczną się wyczerpywać, odkurzacz sam uda się do stacji ładującej, by po ponownym włączeniu wrócić w miejsce sprzątania. Jaka jest cena tego urządzenia? 1299 dolarów, czyli niemal 5 tysięcy złotych.