WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Autonomiczny autobus Gacha wjedzie na drogi Finlandii w 2019 roku

Jeśli w przyszłości mamy dostać autonomiczne taksówki, paczkomaty, samoloty, a nawet latające „taksówki”, to dlaczego taka rewolucja miałaby ominąć środki publicznego transportu? Temat ten pojawiał się już wiele razy, ale niestety nie wchodził ostatecznie do użytku. Na szczęście japońska firma Muji połączyła siły z fińskim producentem Sensible 4, zapowiadając, że autonomiczny autobusik Gacha wjedzie na drogi Finlandii w 2019 roku.

Osobiście Sensible 4 zajmuje się udoskonalaniem właśnie systemów autonomicznych pojazdów, więc zaprezentowany Gach nie jest dla niej czymś nie do zrobienia. Obecnie Finowie wzięli pod lupę przystosowanie autonomicznych systemów do bezpiecznego działania przy opadach śniegu, gęstej mgle i ulewnym deszczu, aby w rezultacie ” […] takie pojazdy mogły stać się częścią codziennego łańcucha usług transportowych”. Jak bowiem twierdzi dyrektor firmy: „Autonomiczne pojazdy nie mogą stać się głównym nurtem, dopóki ich technologia nie zostanie ubezpieczona do pracy we wszystkich klimatach”.

Sensible 4 przetestował swoje rozwiązania w przeróżnych trudnych warunkach i kiedy zdecydował, że to już ten czas, dogadał się ze wspomnianym Muji. Japoński producent zgodził się pomóc firmie w stworzeniu autonomicznego autobusu wahadłowego „Gacha”, które wjadą na ulice trzech miast Finlandii w 2019 roku. Plan obejmuje wdrożenie całej floty „Gachów” w 2020 roku. Te są na wskroś minimalistyczne, ale posiadają zauważalną dbałość o szczegóły i estetykę, która przełoży się na możliwość każdorazowego przewiezienia 16 pasażerów – 10 siedzących i 6 stojących.

Czytaj też: W Arizonie autonomiczne auta będą dostarczały zakupy

Źródło: NewAtlas