W ubiegłym roku firma Cognitive Technologies, zainstalowała systemy autonomiczne w kombajnach obsługiwanych przez największą rosyjską spółkę rolniczą. Wynik? Sukces, który pociągnie za sobą resztę.
W autonomicznych sprzętach rolniczych jest coś wyjątkowego, co po prostu przykuwa uwagę. Może to przez połączenie najnowszych zdobyczy technologicznych z dziedziną, która zapewnia nam obecnie lwią część jedzenia i która ewoluuje wraz z każdą kolejną epoką w dziejach ludzkości? tak czy inaczej, jej nowym rozdziałem jest autonomia!
Program pilotażowy okazał się sukcesem, a technologia zostanie teraz wdrożona do 242 kombajnów w ciągu najbliższego roku (via New Atlas). W ramach tego współpracę podejmie firma Cognitive, Sherbank i Rusagro, dzięki której kombajny zostaną wyposażone w technologię autonomiczną podczas sezonów żniwnych w latach 2020-2021 w Biełgorodzie, Tambowie, czy Kursku. Pierwsza instalacja nastąpi z kolei w przyszłym miesiącu.
Jak powiedział Roman Shkoller z Rusagro:
Zastosowanie autonomicznego systemu kontroli podczas zbiorów zminimalizuje ryzyko negatywnych czynników ludzkich i zoptymalizuje użycie kombajnów. Warto zauważyć, że wprowadzenie systemu na rynek przypadło na rok, kiedy w Rosji spodziewane są rekordowe zbiory pszenicy.
Autonomiczny system sterowania na poziomie 3 wykorzystuje transmisję na żywo z pojedynczej kamery wideo, którą analizuje sieć neuronowa, umożliwiając kombajnowi manewrowanie na polach. Zgłoszono, że system Cognitive Agro Pilot może działać w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych, nie wymaga GPS i obejmuje funkcje wykrywania obiektów.
Jeśli pojazd z jakiegokolwiek powodu opuści wcześniej wyznaczoną trasę, system ostrzeże obowiązkowego operatora w kabinie, aby umożliwić ręczne korekty. Przez większość czasu operator będzie bowiem wymagany, aby monitorować operacje w czasie rzeczywistym i kontrolować inne etapy zbiorów. Z czasem jednak stanie się on zbyteczny.
Czytaj też: Virgin Orbit odpaliło rakietę kosmiczną z samolotu. Trochę nie wyszło
Wedle szacunków zwiększenie popularności takich systemów w rolnictwie doprowadzi do zmniejszenia cen ziaren o 3-5% i znacznie zmniejszy straty plonów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News