WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Autonomiczny robo-pies ANYbotics patroluje nadmorską elektrownie

Autonomiczny robo-pies ANYbotics patroluje nadmorską elektrownie

Nie tylko Boston Dynamics osiąga sukcesy w segmencie robotów, co potwierdza taki ANYmal stworzony przez szwajcarski startup ANYbotics, będący z kolei odłamem firmy ETH Zurich Robotic Systems Lab.

Czworonożny bohater tego wpisu przeszedł ostatnio tygodniową próbę, wykonując zadania kontrolne na jednej z największych na świecie morskich platform dystrybucji energii na Morzu Północnym. Obejmowało to łącznie 16 punktów kontrolnych, w których ten autonomiczny robot musiał sprawdzać wskaźniki, dźwignie, poziomy oleju oraz wody i wykonywać szereg innych wizualnych i termicznych pomiarów. Jego głównym zadaniem było więc niezawodne i regularne gromadzenie informacji o aktualnym stanie platformy. W pierwotnym założeniu ANYmal jest wstanie po prostu przenosić przedmioty do 10 kilogramów, ale w tym wydaniu został wyposażony w szereg czujników inspekcyjnych.

Doglądane przez robota elementy były przesyłane na bieżąco do operatora, ale na pokładzie ANYmal znalazł się również system, który umożliwiał mu interpretacje poszczególnych pomiarów. Wyposażenie dopełniał również mikrofon oraz skaner LIDAR, ale to sposób zachowania tego robota budzi największe uznanie. Ten może się bowiem pochwalić imponującymi zdolnościami manewrowymi. Może się m.in. wspinać się po schodach i przeszkodach, czy czołgać się przez wąskie przestrzenie, co daje mu przewagę nad robotami kołowymi lub gąsienicowymi. ANYmal jest również imponująco wytrzymały, co zapewnia mu mocna, wodoodporna konstrukcja. Z kolei w chwilach spadku energii odnajduje swoją stację dokującą, podpinając się do ładowania bez interwencji człowieka.

Takie dzieło może się więc przydać w wielu dziedzinach i sytuacjach, penetrując ciasne tunele, kanalizacje i jakiekolwiek wymagające przestrzenie.

Czytaj też: Zdalnie sterowany robot Origibot2 trafił na Indiegogo

Źródło: Digitaltrends