Asus – mobilność i wydajność
ASUS VivoBook 15
Cena: od 1799 zł
Twórcom laptopa VivoBook 15 przyświecała jedna myśl – zaoferować użytkownikom domowym rozwiązania do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla najdroższych urządzeń. Tym sposobem komputer z ekranem 15,6 cala udało się zmieścić w nowoczesnej, wyjątkowo kompaktowej obudowie, do tej pory pasującej wielkością bardziej do komputerów z mniejszym, 14-calowym czy nawet 13,3-calowym ekranem. Wszystko to za sprawą ekstremalnie wąskich ramek wokół ekranu, o szerokości zaledwie 5,7 mm. W przeciwieństwie jednak do rozwiązań konkurencji, redukcja szerokości nie dotyczy jedynie obszarów po bokach ekranu czy na górze – udało się też usunąć zbędną przestrzeń pod wyświetlaczem. Daje to niesamowity efekt i sprawia, że komputer potrafi zmieścić się nawet w torbach przeznaczonych dla ultrabooków.
Godnym odnotowania jest fakt, że do zasilania komputera wystarczy maleńka, bardzo lekka ładowarka 45W. Często zapominamy o tym aspekcie podczas wyboru komputera i lekką konstrukcję urządzenia dociążamy dużym zasilaczem. Tutaj cały zestaw waży tylko 1,8 kg, a szybkie ładowanie pozwala uzupełnić energię urządzenia od zera do 60% w czasie zaledwie 49 minut.
Odchudzanie bryły komputera nie wpłynęło przy tym na jego wydajność. Do wyboru użytkownika są procesory Intel z Core i5-8250U włącznie, nawet 16 GB pamięci RAM oraz dyski SSD M.2 do 256 GB i talerzowe do 1 TB. Obok grafiki Intel UHD Graphics 620, może się pojawić niezależna karta graficzna Nvidia GeForce MX250, przyspieszająca działanie gier i multimediów. Nie wolno też zapomnieć o wydajnym Wi-Fi 802.11ac o przepustowości do 867 Mb/s, Bluetooth 5.0 czy bogactwie złączy. Dostajemy 4 porty USB (w tym jeden USB 3.1 Type-C i jeden USB 3.0), złącze JACK 3,5 mm, pełnowymiarowe HDMI czy nawet czytnik kart microSD.
Pomimo wąskich ramek wokół ekranu, kamerkę internetową 1 Mpix udało się umieścić wraz z mikrofonem w standardowej lokalizacji nad wyświetlaczem. Warto też zwrócić uwagę na pełnowymiarową, podświetlaną klawiaturę z wyodrębnionym blokiem numerycznym, a także rozważyć opcjonalny czytnik linii papilarnych zintegrowany z gładzikiem komputera.
ASUS ZenBook 14 UX433FA
Cena: od 3799 zł
ASUS ZenBook 14 UX433FA jest najmniejszym 14-calowym laptopem w historii firmy. Wszystko to za sprawą ekstremalnie zwężonych ramek wokół ekranu. Te po bokach mają zaledwie 3,3 mm, dolna 2,9 mm, a u góry, na potrzeby kamerki (z modułem poczerwieni) i mikrofonów ramka na 6,1 mm. Wspomniana kamerka doskonale nadaje się nie tylko do rozmów wideo, ale i współpracuje z systemem rozpoznawania twarzy Windows Hello i to niezależnie od jasności otoczenia w jakim się znajdujemy.
Co warto dodać, zastosowany w komputerze 14-calowy ekran FullHD charakteryzuje się szerokimi, 178-stopniowymi kątami widzenia i imponującym odwzorowaniem barw, w 100% pokrywającym paletę kolorystyczną sRGB. Wyświetlacz zajmuje aż 92% panelu obudowy, co czyni go niedoścignionym w segmencie komputerów konsumenckich.
Masa zaledwie 1,09 kg i grubość 15,9 mm nie oznaczają przy tym w ZenBooku 14 oszczędzania na podzespołach. W tak lekkich konstrukcjach wąskim gardłem okazuje się z reguły bateria, jednak nie tym razem. 50 Wh akumulatora pozwala na nawet 14 godzin nieprzerwanej pracy. To cały dzień bez jakichkolwiek zmartwień, a szybka i przy tym niewielka ładowarka dodatkowo ten czas wydłuża, gdy mamy choć chwilę na podpięcie komputera do gniazdka.
Sercem laptopa są wydajne procesory Intel (8. generacji). Intel Core i7-8265U przynosi 4 fizyczne rdzenie o taktowaniu 1,6 GHz w trybie standardowym i nawet 3,9 GHz w trybie Turbo, wraz z 6 MB pamięci podręcznej. Natomiast Intel Core i7-8565U to również 4 fizyczne rdzenie, ale z podstawą 1,8 GHz i aż 4,6 GHz w trybie Turbo Boost oraz 8 MB pamięci cache. W obu przypadkach za grafikę odpowiada chipset Intel UHD Graphics 620. Tę konfigurację uzupełnia nawet 1 TB dysku PCIe 3.0 i do 16 GB pamięci RAM LPDDR3 2133 MHz.
Co ważne, na obudowie urządzenia nie zabrakło najistotniejszych w obecnych czasach złączy. USB 3.1 o przepustowości 10 Gb/s uzupełnia gniazdo USB-C 3.1 Gen 2, do tego mamy standardowe złącze USB 2.0, gniazdo JACK na potrzeby słuchawek i mikrofonu, pełnowymiarowe wyjście HDMI czy nawet czytnik kart microSD. Nie można w tym miejscu też pominąć dwustrumieniowego, dwuzakresowego Wi-Fi o przepustowości aż 1734 Mb/s i modułu Bluetooth 5.0.
Oddzielnego akapitu wymaga duży touchpad ze szklaną powłoką i zintegrowaną funkcją klawiatury numerycznej. Technologia Precision Touchpad rozpoznaje gesty wykonywane przy użyciu nawet 4 palców na raz, a dodatkowo gładzik rozpoznaje położony na nim nadgarstek, chroniąc użytkownika przed niechcianymi operacjami. Całość dopełnia pełnowymiarowa podświetlana klawiatura, z wygodnym skokiem klawiszy wynoszącym 1,4 mm. Podczas rozkładania komputera, klawiatura podnosi się, zapewniając optymalny kąt pisania.
ZenBook 14, pomimo swojej lekkiej konstrukcji, jest urządzeniem bardzo trwałym. Spełnia wymagające kryteria wojskowego standardu MIL-STD-810G. ASUS sprawdził trwałość obudowy w ramach testów na dużych wysokościach, testów wibracji, upadku, wysokiej wilgotności oraz niskich i wysokich temperatur. Dodajmy do tego piękny design i najwyższej jakości materiały, by wybór komputera stał się prostszy niż kiedykolwiek.
ASUS ROG Strix Hero III
Cena: od 7999 zł
Czy byłeś bardzo grzecznym uczniem? Bo na gamingowe doznania z ASUS ROG Strix Hero III naprawdę trzeba zasłużyć. Zacznijmy od procesora, tutaj już najtańszy wariant, czyli Intel Core i5-9300H daje potężny zapas mocy na potrzeby gier, nie wspominając nawet o potędze Intel Core i7-9750H i Intel Core i9-9880H. Dołóżmy do tego nawet 32 GB pamięci DDR4 2666 MHz, dysk SSD M.2 NVMe PCIE 3.0 do 1 TB i kolejny 1 TB w postaci 2,5-calowego dysku SSHD FireCuda.
To teraz gamingowe serce komputera, którym niewątpliwie jest karta graficzna. Gdy nie jest ona dla Ciebie kluczowa, możesz postawić na ekonomiczną grafikę Nvidia GeForce GTX 1660Ti z 6 GB pamięci GDDR6 VRAM. Gdy jednak Twój apetyt na fps-y jest wielki, do wyboru jest też RTX 2060 (6 GB VRAM), lub jeszcze lepiej – RTX 2070 z aż 8 GB pamięci GDDR6 VRAM. Karty z serii RTX, oparte na architekturze Nvidia Turing, to ekskluzywny dostęp do technologii Real-Time Ray Tracing w najnowszych grach i rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję.
Wydawać by się mogło, że tak potężne specyfikacje to nadal domena urządzeń o masie 4 czy 5 kilogramów. Nic jednak z tego, producentowi udało się upakować to wszystko w kompaktowe obudowy i całość waży zaledwie 2,57 kg (15,6”) lub 2,85 kg (17,3”). Pamiętajcie jednak, że tak wydajne podzespoły wymagają solidnych zasilaczy 230 W lub nawet 280 W (warianty z Core i9) i warto je uwzględnić w kalkulacji łącznej masy.
By zapewnić minimalne opóźnienia, producent nie zapomniał o najwyższej klasy ekranach. Do wyboru są matryce FullHD o przekątnej 15,6 cala oraz odświeżaniu 144 lub 240 Hz. Nie zabrakło też komputera w wersji 17,3-calowej, z rozdzielczością FullHD i odświeżaniem 144 Hz. Niezależnie od tego, na który z wariantów trafi Twój wybór, dostajesz opóźnienia na poziomie zaledwie 3 ms i genialne odwzorowanie kolorów, ze 100% pokryciem palety barw sRGB.
Włączasz komputer i widzisz widowiskową iluminację RGB Aura Sync, która obejmuje obudowę, wszystkie przyciski klawiatury i logotyp ROG na pokrywie komputera. Mało tego, nawet gładzik wyświetla dodatkową klawiaturę numeryczną. Metalowa obudowa o wzornictwie Midnight Black, to jednak nie tylko topowe aspekty wizualne, to też najwyższej jakości chłodzenie. Dwa wentylatory obracają aż 83 łopatki typu n-Blade, zwiększając przepływ powietrza przez system radiatorów. Układ wentylacji uzupełnia samoczyszczący się moduł termiczny, który wydala pył z obudowy w celu wydłużenia eksploatacji urządzenia.
Brzegi obudowy wykorzystane zostały do uzbrojenia komputera we wszystkie istotne złącza, z USB Type-C 3.1 (gen2) wspierającym Power Delivery na czele, przez 3 złącza USB Type-A w standardzie 3.1 (gen1), HDMI 2.0b, gniazdo JACK 3,5 mm, wejście mikrofonowe, Ethernet, po wreszcie unikalny dodatek Keystone. Ten ostatni to specjalny chip konfiguracyjny komputera, kompatybilny z technologią NFC. Natychmiast transformuje komputer pod kątem ulubionych efektów i profili ustawień, a także odblokowuje dostęp do ukrytego dysku Shadow Drive.
Dodajmy do tego zestaw oprogramowania ASUS ROG, które w pozwala w efektywny sposób zarządzać wszystkimi zasobami komputera, płynnie regulować wydajność i głośność czy sterować efektami świetlnymi i mamy propozycję idealną dla najbardziej wymagającego gracza.
ASUS ZenFone Max Pro M2
Cena: od 1099 zł
Co powinien mieć dobry telefon? Przede wszystkim porządną baterię – odpowie większość z Was. Niewystarczające akumulatory 3000 mAh wciąż są rynkowym standardem, jednak nie u Asusa. ZenFone Max Pro M2 rozprawia się z krótkim czasem pracy za pomocą baterii o pojemności aż 5000 mAh. To wystarczająco dużo, by móc rozmawiać przez 45 godzin w sieci 3G, przez 19 godzin oglądać filmy w Internecie czy surfować przez Wi-Fi aż 23 godziny.
Po drugie, ekran. Producent postawił na 6,3-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości 2280 x 1080 pikseli, z malutkim tylko wcięciem na aparat i głośnik słuchawki. Oferuje on nie tylko dużą powierzchnię do wygodnego grania czy konsumpcji multimediów, ale też ma imponujące 93% pokrycie gamutu kolorów NTSC, kontrast na poziomie 1500:1 i jasność 450 nitów. Dla optymalnej ochrony panelu, ASUS zastosował w tym telefonie najnowsze szkło ochronne Corning Gorilla Glass 6.
Po trzecie, inteligentny procesor. W tej roli otrzymujemy 64-bitową, ośmiordzeniową jednostkę Qualcomm Snapdragon 660, wykonaną w energooszczędnym procesie technologicznym FinFET LPP 14 nm. Wraz z grafiką Qualcomm Adreno 512, nawet 6 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej i rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, zapewnia ona topową wydajność we wszystkich codziennych czynnościach i optymalne oszczędzanie energii.
Aparaty fotograficzne również korzystają z inteligentnych rozwiązań. Z tyłu producent postawił na sprawdzony moduł 12 Mpix Sony IMX486, uzbrojony w jasny obiektyw o przysłonie F/1.8. Jego możliwości rozszerza dodatkowy moduł 5 Mpix o polu widzenia 84 stopni, służący do analizy głębi sceny. Wspomaganie sztuczną inteligencją sprawia, że aparat sam wykrywa 13 typów scen, dobierając do nich automatycznie zoptymalizowane nastawy aparatów i kolorystyki kadru. Z kolei przedni aparat 13 Mpix z przysłoną F/2.0 gwarantuje topowej jakości selfies, dodatkowo wspomagane lampą błyskową Soflight LED. Aparat ten może też posłużyć do odblokowywania ekranu telefonu, obok czytnika linii papilarnych umieszczonego na pleckach urządzenia. Co warto dodać, telefon potrafi nagrywać filmy nie tylko FullHD, ale też 4K UHD.
ASUS przy tym wszystkim nie zapomniał o istotnych dodatkach, takich jak gniazdo JACK 3,5 mm, funkcja radia FM czy szufladka kart zdolna pomieścić 2 karty nanoSIM i kartę microSD do 2 TB w tym samym czasie. Zastosowany w telefonie moduł LTE Cat.13 pozwala rozpędzić LTE do nawet 400 Mb/s, do tego mamy 5-zakresowy moduł GPS, Bluetooth 5.0 i możliwość bezprzewodowego przesyłania zawartości ekranu na telewizor za pomocą technologii Wi-Fi Display. Wisienką na asusowym torcie, której nie mogło zabraknąć w nowoczesnym telefonie, jest łączność NFC, będąca furtką do wygodnych płatności mobilnych.