Reklama
aplikuj.pl

Badacze w Japonii uważają łatwopalny lód za nowe źródło energii

Przyszłość energetyki pozostaje otwartym pytaniem. Japonia, co ciekawe, może odgrywać kluczową rolę w tym, jak ta przyszłość się ukształtuje. Ponad dekadę temu naukowcy w kraju kwitnącej wiśni odkryli źródło energii, które może okazać się niezwykle przydatne w przyszłości. 

Rząd Japonii bada obecnie możliwość wykorzystania łatwopalnego lodu jako efektywnego źródła energii. Jak sama nazwa wskazuje, łatwopalny lód jest połączeniem metanu i zamarzniętej wody. Na pierwszy rzut oka substancja z pewnością wygląda jak lód. W praktyce będzie jednak płonąć.

Niestety wydobycie tego łatwopalnego lodu w dużych ilościach okazuje się dość trudne. Klatraty są bardzo wrażliwe na ciśnienie i temperaturę. Formują się one zazwyczaj kilkaset metrów pod dnem morskim na głębokościach około 500 metrów. Ciśnienia są tam znacznie wyższe niż na powierzchni, a temperatury są bliskie zera. W rezultacie schodzenie w dół i próba wydobycia lodu na powierzchnię prowadzi do zniszczenia w szybkim czasie.

Podczas gdy naukowcy odnieśli sukces w zakresie kopania studni w ramach wydobycia metanu, pojawiły się problemy z dostawaniem się piasku do rurociągu. Co więcej, kopanie na dnie oceanu może prowadzić do nieprzewidzianych i potencjalnie drastycznych konsekwencji, takich jak tsunami. Warto również zauważyć, że Japonia nie jest jedynym państwem, które postrzega łatwopalny lód jako źródło energii. Chiny również przeprowadziły badania w tej kwestii.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Naukowcy chcą wykorzystać włókno węglowe do magazynowania energii