Reklama

Badacze zaobserwowali, jak wrony budują narzędzia

Wrony i kruki należą do niezwykle inteligentnych zwierząt. Nowe badania odkryły nieznaną wcześniej zdolność, z której korzystają wrony, aby zbudować narzędzia składające się z kilku elementów. 

Niektórzy badacze wierzą, że kruki, wrony, gawrony i sójki, mogą być jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt na Ziemi. Wszystko ze względu na ich pamięć, umiejętności rozwiązywania problemów i zdolność przewidywania przyszłych wydarzeń. Dodatkowo wielokrotnie udało się zaobserwować u wron posługiwanie się narzędziami. Teraz jednak naukowcy odnotowali przypadki tworzenia przez te ptaki takich przedmiotów. Wcześniej takie zjawisko zaobserwowano wyłącznie u ludzi oraz niektórych małp.

Eksperyment obejmował osiem wron brodatych, które umieszczono w pobliżu pudełka zawierającego różnorakie elementy. Wśród nich znajdowało się m.in. jedzenie oraz trudno dostępne drzwiczki. Do pożywienia dało się dotrzeć dzięki patykom rozrzuconym wokół pojemnika. Ptaki bezproblemowo poradziły sobie z zadaniem, dlatego autorzy badania postanowili utrudnić im nieco wyzwanie. Skrócili więc kijki, jednocześnie umożliwiając ich łączenie z innymi, tak, aby otrzymać wystarczająco długie elementy. Cztery z ośmiu wron były w stanie połączyć co najmniej dwa patyki i sięgnąć jedzenia. Rekordzistka o imieniu Mango połączyła aż cztery elementy(!).

Chociaż ta nowo odkryta zdolność niekoniecznie sugeruje, że wrony mają te same zdolności poznawcze co ludzie lub małpy człekokształtne, rzuca to więcej światła na mechanizmy, które napędzają rozwiązywanie problemów.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: We Francji gawrony sprzątają śmieci w parku rozrywki