Globalne poszukiwania szczepionki przeciwko paciorkowcom grupy A właśnie zrobiły ogromny krok naprzód. Naukowcom udało się bowiem zidentyfikować genom wspólny dla wszystkich szczepów grupy A.
Paciorkowce grupy A to bakterie, które są bardzo częstą przyczyną owrzodzeń skóry czy bólów gardła. W niektórych rejonach bardzo duża część populacji jest na nie narażona. Szacuje się także, że na całym świecie paciorkowce z grupy A powodują ponad pół miniona zgonów rocznie.
Czytaj też: Jak ewoluowaliśmy w celu jedzenia sfermentowanej żywności?
Naukowcy przez ostatnie 10 lat zbierali próbki z całego świata, aby znaleźć cechy wspólne patogenu. Chcieli się oni dowiedzieć, w jaki sposób powoduje on chorobę i jak można z nim walczyć. Dzięki zastosowaniu sekwencjonowania genomu udało się im zidentyfikować ponad 290 różnych cech, które są ważne dla patogenu.
Badania wykazały, że obecni kandydaci na szczepionki będą miały ograniczone działanie – zwalczą paciorkowce z grupy A tylko w określonych rejonach. Dzięki nowym badaniom twórcy szczepionek mogą rozpocząć prace nad całkowicie uniwersalnym lekiem, który będzie chronił ludzi na całym świecie.
Czytaj też: Ludzie z czasem dostosowują się do różnorodności społecznej
Źródło: Medicalxpress