Reklama
aplikuj.pl

Badania wykazały brak związku pomiędzy telefonią komórkową a nowotworami

Ponad dziesięcioletnie badania nie wykazały związku pomiędzy polem elektromagnetycznym a glejakiem czy nerwiakiem serca. Zostały one przeprowadzone z wykorzystaniem pola, którego wartość znacznie przekracza tą spotykaną w życiu codziennym.

Badania zostały opublikowane pod egidą amerykańskiego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym. W trakcie nich, szczury były eksponowane na pole elektromagnetyczne odpowiadające systemom telefonii GSM i CDMA o częstotliwości 900 MHz. Poprzednie badania sugerowały związek z glejakiem i nerwiakiem serca więc skupiono się na tych dwóch nowotworach. Zwierzęta były eksponowane po 9 godzin w cyklu dwuletnim i 28 dniowych i polu o współczynniku SAR 3,6,9 W/kg. Warto tutaj zaznaczyć, że dopuszczalna wartość tego współczynnika w wielu krajach to 0,08 W/kg.

Wyniki badań jasno pokazują, że w przypadku gryzoni obojga płci nie ma związku pomiędzy powstawaniem jakichkolwiek chorób nowotworowych a polem elektromagnetycznym. Nerwiak serca pojawił się jedynie u szczurów płci męskiej ale nie znaleziono dowodów na związek tej choroby z oddziaływaniem tego pola. Co więcej, badacze zaobserwowali, że szczury wystawione na działanie pola żyły dłużej niż te z grupy kontrolnej.

Źródło: Materiały prasowe