Badanie nad stopionym reaktorem nuklearnym

Badanie nad stopionym reaktorem nuklearnym

Zespół naukowców z USA przeprowadził pierwszy na świecie eksperyment, który pomoże dowiedzieć się jak zachowuje się paliwo dwutlenku uranu w stanie stopionym- procesie, który występuje na początku topienia rdzenia reaktora.

Główny autor artykułu, Lawrie Skinner, mówi:

W ekstremalnych sytuacjach, takich jak ta w Fukushimie czy Czarnobylu, dwutlenek uranu dosłownie topi się i chcieliśmy to dokładnie zbadać i zrozumieć.

Powodem, dla którego dopiero teraz został przeprowadzony eksperyment, jest problem ze znalezieniem pieca, który wytrzymałby temperaturę 3 tysięcy stopni. Większość zaczynała się topić i reagować z uranem co zaburzało wyniki. Zespół pozbył się całkowicie pieca i eksperymentował na 3 mm kulce dwutlenku uranu pływającej w strumieniu gazu. Następnie uran został podgrzany za pomocą lasera i badany za pomocą synchrotronowej dyfrakcji rentgenowskiej.

Naukowcy stwierdzili, że gdy dwutlenek uranu topi się to układ tlenu wokół atomów uranu zmienia się drastycznie. Lawrie Skinner wyjaśnia:

W każdej cząsteczce uran otoczony jest przez osiem tlenów ułożonych w małe kostki, wiele z tych kostek łączy się tworząc strukturę krystaliczną. W stanie stopionym istnieje mieszanina sześciu i siedmiu atomów tlenu wokół uranu.

Następnym celem naukowców jest zbadanie zachowania się w wysokich temperaturach bardziej skomplikowanych związków. Badania mają dać odpowiedź na pytanie: jak chronić ludność przed skutkami stopionych reaktorów.

Źródło, zdjęcie: http://www.sciencealert.com/