Reklama
aplikuj.pl

Badanie wskazuje, że lotki w strzałach mogły przyprawić łuczników o zawrót głowy

rola lotek w strzale, lotki w strzale, pióra w strzale, projekt strzał

Wyobrażacie sobie średniowiecznych rzemieślników, którzy projektowali lotki w strzałach z myślą o warunkach, w jakich przyjdzie z nich korzystać? Wbrew pozorom, to właśnie powinni robić.

Jednak ci dzielni wojacy już nie skorzystają z najnowszych odkryć naukowców z Laboratoire d’Hydrodynamique w Ecole Polytehcnique. Ci zajęli się wyjaśnieniem fizyki i praw, jakie rządzą optymalnym projektem strzał fizykę na 72. dorocznym spotkaniu APS Division of Fluid Dynamics w Seattle.

Naukowcy stwierdzili, że aspekt wielkości i kształtu piór w celności łucznictwa nie został jeszcze dogłębnie zbadany. Aby odkryć optymalny projekt piór, Tom Maddalena, Caroline Cohen i Christophe Clanet najpierw wystrzelili strzały z różnymi piórami/lotkami za pomocą maszyny do rzucania.

rola lotek w strzale, lotki w strzale, pióra w strzale, projekt strzał

Następnie użyli tunelu aerodynamicznego, aby obserwować oddziałujące na nie siły aerodynamiczne. Eksperymenty te porównano z teoretycznymi modelami lotu strzały. Jak wyjaśniają:

Odkryliśmy, że najlepszy rozmiar zależy od warunków środowiskowych. Jeśli nie ma wiatru, strzelec musi używać bardzo dużych piór. Granica tego rozmiaru jest w rzeczywistości podyktowana głównie geometrycznymi ograniczeniami łuku.

Autorzy planują dalsze badanie wpływu na środowisko strzałek. Chociaż duże pióra zapewniają większą stabilność, łatwiej wpływa na nie wiatr.

Oczywiście obecnie strzały nie są wykorzystywane w wojsku, ale nadal biorą niebagatelną rolę w sporcie. Naukowcy mają więc nadzieję, że to właśnie tam ich odkrycia doprowadzą do największych zmian.