Reklama

BAE Systems zaprojektuje bojowego drona Skyborg dla USA

BAE Systems bojowy dron Skyborg

Firma BAE Systems pochwaliła się wygraną kontraktu o wartości 400 milionów dolarów na opracowanie projektu stosunkowo taniego, autonomicznego drona bojowego dla Sił Powietrznych USA.

Program Skyborg, czyli dron na myśliwców

Nie chodzi jednak o jakiegoś tam drona, a takiego, który może współpracować z załogowymi samolotami bojowymi w ramach programu Skyborg Sił Powietrznych USA. Ten od BAE Systems musi być również bardzo wszechstronny i podatny na modernizacje, uzupełniając konwencjonalne samoloty pod kątem działania, dbając jednocześnie o ich przeżywalność.

Czytaj też: Jaka firma tworzy nowy myśliwiec USA? Najpewniej wiemy już o którą chodzi
Czytaj też: Niszczyciele amerykańskiej marynarki będą jeszcze bardziej zabójcze
Czytaj też: Nowe samochody sanitarne trafią do Wojska Polskiego, które dzielnie walczy z koronawirusem

Najnowsze myśliwce nie są bowiem sprzętem za kilka milionów, a za kilkaset, dlatego wliczając to ludzkie życie, Siły Powietrzne USA wolą stracić znacznie tańszego drona w ryzykownej misji, niż swojego pilota i myśliwiec.

Program Skyborg ma na celu wyprodukowanie niedrogiego drona, który jest nie tylko autonomiczny, ale może łączyć się w sieć dla załogowego i bezzałogowego zespołu. To pozwoli na wykorzystanie jego sprzętu do ochrony pilotowanego myśliwca, dostarczając jednocześnie danych z rozpoznania, aby zwiększyć możliwości myśliwca.

Czytaj też: Podczas zimnej wojny USA miało kilka sowieckich myśliwców nie bez przyczyny
Czytaj też: Boeing stworzy naddźwiękowy pocisk SPEAR dla marynarki USA
Czytaj też: Dron pomocnik Loyal Wingman Boeinga zaliczył pierwsze testy w ruchu

Aby to osiągnąć, BAE wykorzysta systemy autonomiczne firmy, a także projekty systemów modułowych, które pozwolą na szybką modyfikację i aktualizację drona.