WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

BAE Systems opracowuje antyrakietowy wabik nowej generacji

Jeden wabik może uratować życie, a zwłaszcza jeśli mowa o rozwiązaniach BAE Systems, które są na tyle skuteczne na polu bitwy, że są w stanie zneutralizować atak rakietowy na samoloty wojskowe. Chociaż już teraz firma ma je w ofercie, to zajmuje się już rozwojem ich drugiego wariantu.

BAE Systems podpisało bowiem kontrakt z Marynarką Wojenną USA w wysokości 36,7 mln dolarów na budowę zaawansowanego dwupasmowego wabika światłowodowego holowanego (FOTD). Ten zaprojektowany do przyczepienia na myśliwcach, bombowcach i transportowcach wabik jest tak naprawdę dwuczęściową pułapką w kształcie torpedy, która działa poprzez blokowanie lub wprowadzanie systemów radarowych wrogich pocisków w błąd.

A obecnie pociski powietrzne są kawałem groźnej broni, która może osiągać prędkość naddźwiękową i samym uderzeniem w samolot spowodować katastrofalne obrażenia. Jednak po drugiej stronie istnieje wiele środków przeciwdziałania zamontowanego na nim systemu naprowadzania, jakim jest np. nowy FOTD firmy BAE Systems. Ten dwuzakresowy wabik opracowany dla Marynarki Wojennej jest oparty na wersji AN/ALE-55 FOTD.

W przypadku ataku rakietowego ten Dwuzakresowy Wabik ma trzy sposoby reagowania. Pierwszym i podstawowym sposobem jest wykrycie sygnału radaru nadlatującego pocisku, przeanalizowanie go, a następnie zablokowanie go, unieważniając jego samonaprowadzanie. Jeśli to nie zadziała, a pocisk się zablokuje, drugą odpowiedzią jest użycie wielu selektywnych sygnałów zakłócających do złamania blokady. Jeśli to nie zadziała, włączy się trzecia opcja i wabik spróbuje oszukać pocisk, aby go zaatakował go zamiast samolotu bojowego, łącząc zagłuszanie z fałszywym sygnałem naśladującym sygnaturę radarową pierwotnego celu.

ŹRÓDŁO: New Atlas