Reklama
aplikuj.pl

Ta bakteria ma niezwykłe właściwości. Odnaleziono ją w niezbadanych wcześniej jaskiniach

Na łamach Microbiology Spectrum pojawił się artykuł poświęcony odnalezionym na głębokości kilkuset metrów bakteriom. Mają one niezwykłe właściwości i występują w jaskiniach na terenie Algierii.

O jakie dokładnie właściwości chodzi? Na przykład zdolność rozkładania glutenu, co powinno zainteresować szczególnie osoby mające alergię na ten składnik. Natuschka Lee z Uniwersytetu w Umeå, współpracując z Baraą Rehamnią oraz Ramune Kuktaite, poszukiwała interesujących cech bakterii występujących w niezbadanych wcześniej jaskiniach na głębokości kilkuset metrów.

Czytaj też: Wirusy i bakterie nie mają szans. Nowa przezroczysta powłoka zabija je w 2 minuty

Co najmniej 30% wszystkich mikroorganizmów na Ziemi żyje głęboko pod ziemią, a panujące tam warunki są zgoła odmienne od tych na powierzchni. Pozbawione światła słonecznego czy dostępu do roślin mogą funkcjonować zupełnie inaczej niż bakterie spotykane wyżej. Poświęcone im badania mogą nie tylko doprowadzić do przełomowych osiągnięć w medycynie, ale również powinny wykazać, jak mogłyby wyglądać potencjalne formy życia występujące na przykład na Marsie. Czerwona Planeta jest bowiem wystawiona na działanie promieniowania, dlatego jeśli cokolwiek na niej żyje, to raczej stroni od światła słonecznego.

Bakteria odnaleziona w algierskiej jaskini jest w stanie rozkładać gluten

Wróćmy jednak na Ziemię. Jaskinie znajdują się na całym świecie, lecz jedynie niektóre z nich zostały zbadane. Te zlokalizowane w Algierii okazały się zawierać bakterie blisko spokrewnione z rodzajem Bacillus, który posiada cechy umożliwiające przetrwanie w różnych warunkach. Bakterie te odgrywają także istotną rolę w funkcjonowania tutejszych ekosystemów.

Czytaj też: Możemy “zatrudnić” bakterie do produkcji paliwa o rekordowej wręcz gęstości energetycznej

Jak wyjaśnia Lee, jej i jej współpracowniczkom udało się między innymi znaleźć szczepy, które mogą wytwarzać substancje przeciwdrobnoustrojowe a nawet rozkładać gluten. Ten powszechnie spotykany składnik żywności wywołuje u niektórych osób reakcje zapalne w jelitach, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z tego względu naukowcy chcieliby sprawdzić, czy tego typu mikroorganizmy mogłyby być przydatne dla przemysłu biotechnologicznego w kontekście walki z alergią na gluten.