Reklama
aplikuj.pl

Bakterie mogą zostać wykorzystane do wykrywania metali ciężkich w wodzie

Naukowcy z UC San Diego chcą opracować tani system do testowania wody. Miałby on być montowany w kranach i służyć do wykrywania metali ciężkich, takich jak ołów czy kadm.

Pomysł opiera się na nieszkodliwych szczepach bakterii E. coli. To właśnie one stanowią podstawę systemu, który przez dwa tygodnie monitoruje stan wody. W tym okresie bakterie rozpoznają znajdujące się w niej zanieczyszczenia – a raczej naukowcy zidentyfikują te zanieczyszczenia dzięki zmianom obserwowanym u różnych szczepów E. coli.

Szczepów są łącznie dwa tysiące i znajdują się one na płytce wykonanej z twardego, półprzezroczystego materiału. Wykonane w nim zagłębienia powodują dostarczanie wody, pożywienia oraz zanieczyszczeń do każdej z komór. Genetycznie zmodyfikowane bakterie posiadają właściwości fluorescencyjne. Dzięki temu, gdy mają kontakt z konkretną substancją, zaczynają się świecić.

Emitowane przez bakterie światło jest następnie wprowadzane do systemów opartych na sztucznej inteligencji. To ona automatycznie identyfikuje substancje, z jakimi miały do czynienia mikroorganizmy. Tego typu systemy miałyby trafić w obszary, w których ludzie piją wodę z kranu i istnieje prawdopodobeństwo jej skażenia metalami ciężkimi.