Reklama
aplikuj.pl

Bakterie rozkładające plastik na wanilinę. Odległa przyszłość? Wcale nie

Zespół naukowców z University of Edinburgh najwyraźniej stworzył użyteczne rozwiązanie problemu z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Opracował bowiem specjalne bakterie rozkładające plastik z ciekawym produktem ubocznym.

Wspominamy, że zespół opracował specjalną bakterię E. coli, choć tak naprawdę wpadł na pomysł jej wyjątkowej modyfikacji. Nie jest to oczywiście pierwszy raz, kiedy próbuje się wykorzystać bakterie do ułatwienia nam walki z tworzywami sztucznymi, ale ten, jak i wszystkie poprzednie, jest wyjątkowy. Podobnie zresztą jak opisywana przez nas wegańska i ekologiczna alternatywa dla plastiku od Xampla.

Czytaj też: Kosmiczny spacer zakończony. Zobaczcie nagranie z montowania paneli słonecznych

Nowe badania wyróżniają się głownie na dwóch frontach. Mają na celu szybkie rozbicie plastiku jednorazowego użytku, ale także wykorzystanie bakterii do przekształcenia go w coś użytecznego. Zespół skoncentrował się na politereftalanie etylenu (PET), czyli jednym z najpowszechniejszych tworzyw sztucznych, które jest używane do pakowania praktycznie wszystkiego i generuje około 50 milionów ton odpadów każdego roku. Spokojnie jednak – już dawno opracowano skuteczne metody recyklingu PET (via Green Chemistry).

Specjalne bakterie rozkładające plastik nie tylko walczą z zanieczyszczeniem, ale też produkują wanilinę

Naukowcy za pomocą zmodyfikowanych bakterii E. coli wytoczyli działa przeciwko produktowi odpadowemu PET, który jest kwas tereftalowy (TA). Dzięki precyzyjnemu dostrojeniu reakcji chemicznych bakterie zostały dodane do zdegradowanych plastikowych butelek PET i były w stanie przekształcić 79% wspomnianego kwasu w wanilinę.

Czytaj też: Kolejne obserwacje sugerują, że galaktyki wcale nie muszą zawierać ciemnej materii

To pierwszy przykład wykorzystania systemu biologicznego do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w cenną chemię przemysłową, co ma bardzo ekscytujące implikacje dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Wyniki naszych badań mają poważne implikacje dla dziedziny zrównoważonego rozwoju tworzyw sztucznych i pokazują moc biologii syntetycznej w rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań.

– stwerdziła autorka badania Joanna Sadler.

To dokładnie ten składnik chemiczny wyekstrahowany z ziaren wanilii, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym. Służy on również jako składnik herbicydów, kosmetyków, środków czyszczących i środków przeciwpieniących.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [20.06.2021]

To naprawdę interesujące wykorzystanie mikrobiologii na poziomie molekularnym w celu poprawy zrównoważenia i pracy w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykorzystywanie drobnoustrojów do przekształcania odpadów z tworzyw sztucznych, które są szkodliwe dla środowiska, w ważny towar i cząsteczkę platformy o szerokim zastosowaniu w kosmetyce i żywności, jest piękną demonstracją zielonej chemii.

– podsumował dr Ellis Crawford z Royal Society of Chemistry.