Reklama

Kosmiczny spacer zakończony. Zobaczcie nagranie z montowania paneli słonecznych

Do sieci trafiło krótkie podsumowanie w postaci filmu poświęconego wczorajszemu przedsięwzięciu dwójki astronautów. Wykonali oni drugi kosmiczny spacer w ciągu czterech dni.

Celem Shane’a Kimbrough z NASA oraz Thomasa Pesquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej była instalacja paneli słonecznych. Łącznie astronauci zamontowali szereg ogniw o całkowitej długości wynoszącej około 18 metrów i szerokości rzędu 3 metrów. Mają one umożliwić modernizację systemów zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj też: Koronalny wyrzut masy został po raz pierwszy zaobserwowany przez sondę Solar Orbiter

Spacer kosmiczny trwał łącznie 6 godzin i 28 minut, jednak nowe nagranie z tej akcji jest znacznie krótsze. Trwający niecałą minutę film ukazuje starannie prowadzoną operację, a całość jest okraszona widokiem Błękitnej Planety. ISS porusza się wokół niej z prędkością niecałych 8 kilometrów na sekundę, czyli około 27 500 kilometrów na godzinę.

Kosmiczny spacer dwójki astronautów trwał ponad sześć godzin

Elementy określane mianem ISS Roll-Out Solar Array (iROSA) zostały przymocowane po lewej stronie tzw. ITS. To właśnie w jej obrębie montuje się urządzenia takie jak chłodnice czy ogniwa solarne. Do sieci trafiło też dłuższe, bo ponad 8-godzinne nagranie z tego dnia. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółowym przebiegiem misji, to znajdziecie je poniżej.

Czytaj też: Co jedzą osoby przebywające na ISS?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została uruchomiona w 1998 roku, lecz pierwsza załogowa misja na jej pokładzie ruszyła w 2000. I choć początkowo sądzono, że funkcjonowanie ISS może się zakończyć po kilkunastu latach, to kolejne prace modernizacyjne umożliwiają przedłużanie jej żywotności. W międzyczasie pojawiają się konkurencyjne rozwiązania, a najpoważniejszym z nich wydaje się propozycja Chińczyków, którzy od kilku miesięcy wynoszą na orbitę kolejne moduły własnej stacji.