Naukowcy, którzy opisali swoje dokonania na łamach Science Advances, odkryli, że bakterie z gatunku Bacillus subtilis podlegają podobnym cyklom czasowym, co inne, bardziej zaawansowane formy życia.
Rytm dobowy u ludzi kontroluje niemal wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie, wpływając na to, kiedy śpimy i budzimy się, a także na funkcjonowanie metabolizmu oraz procesów poznawczych.
Czytaj też: Bakterie w kosmosie przetrwały okrągły rok. Ale zauważono u nich zmiany
Czytaj też: Wirusy i bakterie mogą się łączyć, stanowiąc ogromne zagrożenie dla mózgu
Czytaj też: Bakteria „wydychająca” elektryczność? Zdaniem naukowców to możliwe
Całość opiera się na 24-godzinnym cyklu, a to samo zjawisko zaobserwowano również u wielu innych organizmów, w tym zwierząt, roślin i grzybów. Przez długi czas nie było jednak jasne, czy bakterie również podlegają rytmowi dobowemu.
Bakterie prawdopodobnie funkcjonują w oparciu o rytm dobowy
Po pewnym czasie zjawisko to zostało opisane w przypadku bakterii fotosyntetycznych, które wykorzystują światło do wytwarzania energii. Teraz przyszła z kolei pora na niefotosoyntetyczne Bacillus subtilis, występujące m.in. w glebie i przewodzie pokarmowym człowieka.
Czytaj też: Zatwierdzono genetycznie modyfikowane świnie. Do czego posłużą?
Czytaj też: Polska firma zrewolucjonizuje badania genetyczne? Pomoże w tym aplikacja mobilna
Czytaj też: Genetyczna „nieśmiertelność” jest możliwa? Oto ustalenia w tej sprawie
W celu przeprowadzenia badań, naukowcy zmierzyli aktywność ekspresji genu bakterii przebywających w zaciemnionym środowisku oraz wystawionych na 12-godzinne cykle dnia i nocy. Okazało się, że ekspresja genu zwanego ytvA występowała w obu przypadkach, choć cykl w zaciemnionym środowisku wydłużał się. Odkrycia naukowców, jeśli zostaną potwierdzone, mogą doprowadzić do kluczowych zmian w rolnictwie, przemyśle czy medycynie.