Naukowcy analizujący glebę z Irlandii od dłuższego czasu uważali, że ma ona właściwości lecznicze. Właśnie odkryli oni, że znajduje się w niej wcześniej nieznany szczep bakterii, który jest skuteczny przeciwko czterem z sześciu znanych superbakterii.
Gleba pochodzi z obszaru Fermanagh w Irlandii Północnej. Od dawna uważano, że posiada ona właściwości lecznicze. Używana ona była przez ludzi do leczenia wielu dolegliwości, w tym infekcji zębów, gardła czy szyi. Nowe badania wykazały, że rzeczywiście gleba posiada właściwości lecznicze. Bakterie obecne w niej zahamowały wzrost superbakterii takich jak odporny na wankomycynę (antybiotyk) Enterococcus faecium (VRE), odporny na metycylinę (półsyntetyczny antybiotyk) Staphylococcus aureus (MRSA), pałeczki zapalenia płuc Klebsiella i odporny na karbenepenemy (grupa antybiotyków) Acinetobacter baumani.
Odkrycie dotyczyło zarówno bakterii gram dodatnich i gram ujemnych. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób się to odbywa, ale naukowcy drążą temat. Możliwe więc, że wkrótce otrzymamy lek zwalczający niebezpieczne superbakterie.
Czytaj też: Uczestnik misji księżycowej uważa, że wysłanie ludzi na Marsa jest „niemal niedorzeczne”
Źródło: Phys