Bandaż ma sprawić, że złamane kości nie będą większym problemem

zlamana kosc

Zespół naukowców z King’s College London stworzył technologię, która rzekomo w ciągu tygodnia jest w stanie stworzyć tkankę przypominającą kość w oparciu o komórki macierzyste. Ten “magiczny” bandaż następnie wszczepia powstałą tkankę tam, gdzie występuje ubytek, co przyśpiesza zrastanie złamań.

Taka metoda ma nie tylko zmniejszyć ból towarzyszący uszkodzeniom, ale również zminimalizować ryzyko komplikacji, zakażeń oraz przyśpieszyć proces zrastania kości. Wkrótce mają się rozpocząć pierwsze próby kliniczne, którym zostaną poddani ludzie.

Wykorzystywana przez pomysłodawców mieszanka zawiera komórki macierzyste, które mogą przekształcić się w dowolny rodzaj tkanki lub organu oraz dojrzałe komórki kości. Całość jest pokryta białkiem używanym przez nasze organizmy do wzrostu i naprawy uszkodzonych fragmentów.

Czytaj też: Hakerzy obrali szpital za cel ataku. Jedna z pacjentek nie przeżyła

Taki opatrunek ulega biodegradacji, dzięki czemu po zakończeniu procesu gojenia bandaż może zostać wchłonięty przez organizm. Potencjalnymi beneficjentami tego typu metod mają być przede wszystkim osoby starsze, u których regeneracja kostna zachodzi wolniej. Poza tym mówi się też m.in. o sportowcach i żołnierzach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News