WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Bank Światowy wlewa setki milionów dolarów w afrykańską naukę

Bank Światowy chce zwiększyć potencjał badawczy w Afryce. W tym celu podwoił on swój budżet na ten cel i prawdopodobnie ostateczna inwestycja będzie opiewała na kwotę 280 milionów dolarów.

Dzięki tej inicjatywie zostało utworzonych co najmniej 46 ośrodków edukacyjnych i badawczych w 17 krajach, co dało miejsca pracy dla setek naukowców oraz wyszkoliło tysiące studentów. Natomiast wiele osób martwi się, co stanie się z nimi jak skończą się pieniądze. W 2014 roku Bank Światowy udzielił 165 milionów dolarów pożyczki, które zostały wykorzystane do utworzenia 22 ośrodków w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej. Dwa lata później kolejne 148 milionów zostało zainwestowane w utworzenie kolejnych 24 ośrodków. Jak sami widzicie, ilość pieniędzy zainwestowana w afrykańską naukę jest ogromna.

Krytycy tego wszystkiego mówią o jeszcze jednej rzeczy – takie pieniądze opóźniły rządom inwestycje w naukę o co najmniej 40 lat. Same odsetki są minimalne albo zerowe co sprawia, że państwa mogą inwestować w coś innego.

Źródło: https://www.nature.com