Rozruszniki serca i inne wszczepialne urządzenia medyczne mogłyby być zasilane przy pomocy nietypowego źródła energii odnawialnej: ludzkiego organizmu.
Tzw. TEG, czyli generator termoelektryczny, przekształca ciepło ciała w energię elektryczną. Naukowcy z University of Colorado Boulder testowali swoje urządzenie w formie małego pierścienia, ale w teorii mogłoby ono mieć różnorakie kształty.
Po założeniu TEG, elastyczne elementy, które mają kontakt z naszą skórą, zaczynają zamieniać ciepło ciała w energię elektryczną. W międzyczasie specjalny materiał osadzony wewnątrz urządzenia rekonfiguruje się tak, aby nie ulec uszkodzeniu w czasie ruchu użytkownika.
Nasze ciało może działać niczym bateria dla urządzenia zwanego TEG
TEG jest na tyle elastyczny, że można go nosić w różnych warunkach. Co więcej, używa on energii, która w innym wypadku uległaby „zmarnowaniu”. Ludzkie ciało traci bowiem około 75% energii, którą wytwarza w formie ciepła.
Stojący za projektem naukowcy twierdzą, że ich technologia mogłaby doprowadzić do rezygnacji z używania baterii w urządzeniach takich jak rozruszniki serca czy smartwatche. Produkcja baterii wymaga bowiem wydobywania metali ziem rzadkich, co prowadzi do zanieczyszczania środowiska oraz zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.