Reklama
aplikuj.pl

Baterie odporne na wilgoć i gazy. Fani urządzeń do noszenia się ucieszą

Naukowcy z Uniwersytetu Narodowego w Yokohamie stworzyli rozciągliwą folię o wysokiej funkcjonalności, która może stanowić ochronę dla baterii. Powinny na tym skorzystać popularne wearables, czyli urządzenia do noszenia.

Gadżety te potrzebują rozciągliwych i wysoce odkształcalnych baterii. O ile jednak prowadzone do tej pory badania skupiały się na jednoczesnym zachowaniu ich żywotności, tak mniej uwagi poświęcono temu, jak chronić je przed wilgocią i gazami. I to właśnie naukowcy z Japonii postanowili uporać się z tym problemem. Z ich dokonaniami możemy zapoznać się w publikacji zamieszczonej na łamach ACS Applied Materials & Interfaces.

Czytaj też: Baterie litowo-metalowe mogą znacznie zwiększyć pojemność i skrócić czas ładowania

Obecnie problemem w rozciągliwej elektronice jest stosowanie stałych i dużych baterii do rozciągliwego urządzenia, więc o ile czujniki i interfejsy są miękkie, tak baterie nadal wykorzystują twarde akumulatory. Miękkie i rozciągliwe baterie były badane na świecie, ale nie mogą być stosowane w powietrzu ze względu na wysoką przepuszczalność gazów i wilgoci materiałów stosowanych do pakowania baterii.

wyjaśnia Hiroki Ota, Uniwersytet Narodowy w Yokohamie

Baterie odporne na wilgoć i gazy mogą być stosowane na przykład w medycynie

Członkowie zespołu nałożyli cienką warstwą ciekłego metalu na zanurzoną w złocie termoplastyczną folię poliuretanową. Dzięki nakładaniu warstwa po warstwie byli w stanie uzyskać pożądaną odkształcalność. Do tej spory stosowane folie laminowane aluminium rozwiązywały problem przepuszczalności gazu i wilgoci, lecz nie zapewniały oczekiwanej elastyczności.

Czytaj też: Chiny: okręty podwodne marynarki wojennej będą zasilane bateriami litowo-jonowymi

Nowe podejście do tematu zapewnia nieprzepuszczalność gazów i niską przepuszczalność wilgoci. Rozciągliwa bateria litowo-jonowa, którą stworzyli japońscy naukowcy świetnie sprawdziła się w swojej roli. Dalsze postępy w badaniach powinny zapewnić dostęp do baterii o wysokiej gęstości energii, wysokim napięciu roboczym i długoterminowej stabilności. Będą przy tym bardzo odkształcalne, co oznacza, że urządzenia do noszenia mogłyby być stosowane na przykład w medycynie.