WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Baza ekspresji genów została udostępniona publicznie

Naukowcy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) stworzyli darmową platformę internetową, która wykorzystuje crowdsourcing w celu sprawienia aby dane dotyczące ekspresji genów były bardziej dostępne dla różnych badaczy biomedycznych.

Publiczna baza zawiera miliony profili ekspresji genów. Opisują one w jakim stopniu geny są włączane i wyłączane w pewnych warunkach. Teoretycznie naukowcy mogą ową bazę wykorzystać do nowych odkryć. Na przykład mogą oni badać efekty działania leków u różnych płci. Jest to idealna baza do wielu ciekawych badań. Dlaczego więc została ona upubliczniona? Otóż ciągle brakuje odpowiednich narzędzi do przetwarzania i analizy danych przez co większość z nich została by niewykorzystana. Poza tym wpisy z bazy zawierają nieprzetworzone dane, które muszą zostać najpierw poddane odpowiedniej obróbce.

Baza nazywa się OMics Compendia Commons (OMiCC). Na tej platformie użytkownicy mogą tworzyć grupy danych i przypisywać im odpowiednie parametry. Są one zapisywane i udostępniane innym użytkownikom.  Ma to na celu połączenie grup badawczych w celu lepszej i dokładniejszej analizy.

OMiCC jest dostępna pod tym linkiem.

Zdjęcie: https://omicc.niaid.nih.gov