Reklama
aplikuj.pl

Chiny i Rosja łączą siły. Celem baza na Księżycu

kosmos

Rosja i Chiny planują rozpocząć współpracę, w ramach której w przyszłości oba kraje mogłyby stworzyć na Księżycu bazę.

Biuro prasowe Roskosmosu ogłosiło, że oficjalne przedstawienie planów dotyczących stworzenia Międzynarodowej Księżycowej Stacji Badawczej ma nastąpić w czasie jednego z nadchodzących wydarzeń międzynarodowych. Przywodzi to na myśl Global Space Exploration Conference 2021, która ma się odbyć na terenie Petersburga.

Czytaj też: Milioner organizuje lot na Księżyc. Szuka 8 chętnych
Czytaj też: Jaskinie księżycowe nie ukryją żadnych tajemnic przed tym urządzeniem

Wspomniana stacja ma być przygotowaną przez Chiny wizją zautomatyzowanej bazy na biegunie południowym Srebrnego Globu. Nadchodzące misje Chang’e-,6, -7 i -8 oraz międzynarodowe, takie jak rosyjska Łuna 27, mają stanowić wstęp do realizacji wytyczonych celów. Na początku kolejnego dziesięciolecia miałyby się odbywać długoterminowe misje z wykorzystaniem robotów oraz krótkoterminowe misje załogowe.

Baza na Księżycu mogłaby powstać za sprawą współpracy Rosji i Chin

Z kolei obecność ludzi na Księżycu, która miałaby potrwać dłużej, jest celem na lata 2036-2045. W planach jest m.in. prowadzenie badań naukowych i eksploatacja zasobów naszego naturalnego satelity.

Czytaj też: Bazy na Księżycu powstaną dzięki wysiłkom polskich naukowców
Czytaj też: Rosja wraca na Księżyc
Czytaj też: Największy krater księżycowy stanowi rozwiązanie jednej z zagadek

Co ciekawe, niedawno Rosja odmówiła dołączenia do grona sygnatariuszy tzw. Artemis Accords, czyli porozumienia dotyczącego działań w przestrzeni kosmicznej. Częścią tej współpracy miała być budowa tzw. Lunar Gateway, w kontekście której Rosjanie od początku wyrażali sceptycyzm.