Reklama
aplikuj.pl

Tak dużej bazy ptaków jeszcze nie było. Naukowcy wykorzystają ją na kilka sposobów

Współpraca naukowców z 30 krajów doprowadziła do wykonania pomiarów anatomicznych niemal wszystkich znanych nauce gatunków ptaków. Dzięki takiemu zbiorowi badacze będą w stanie wyjaśnić szereg problemów.

Łącznie wykonane pomiary dotyczą aż 11 009 gatunków ptaków, co naprawdę robi wrażenie. Zbiór zyskał nazwę AVONET i został szerzej opisany w Ecology Letters. Zaplanowane publikacje mają dotyczyć ewolucji i ekologii ptaków, a także wpływu zmian klimatu i siedlisk na wrażliwe gatunki.

Czytaj też: Ptaki też mają znaki STOP, ale nie takie, o których myślicie

Co ciekawe, pomiary dotyczące każdego gatunku obejmowały zazwyczaj od ośmiu do dziewięciu jego przedstawicieli. W ten sposób powstał spis zawierający 11 cech morfologicznych tych zwierząt, między innymi w postaci kształtu dzioba i długości skrzydeł. 90 020 osobników objętych badaniami pochodziło ze 181 krajów całego świata.

W bazie AVONET znajduje się 11 009 gatunków ptaków

Już wcześniejsze wersje AVONET, które zawierały znacznie mniej danych, wykazały między innymi, że geograficzne rozmieszczenie gatunków koreluje ze zdolnością do lotu, a ptaki z tropików – w porównaniu z tymi zamieszkującymi regiony umiarkowane – mają grubsze skrzydła, słabiej latają i mają bardziej ograniczony zasięg. Z kolei nowe ustalenia wykazały, iż ewolucja lotu zmniejszyła zależność ptaków od „ofensywnych” i „defensywnych” elementów budowy, które zwiększają masę ciała. Poza tym, zbiorowiska gatunków ptaków cechujących się wyższą różnorodnością kształtów oraz charakteryzują się niższym ryzykiem wyginięcia.

Czytaj też: Amerykanie chcą ratować ptaki budując sieć latarni akustycznych emitujących biały szum

Dalsze badania w tym zakresie mogłyby na przykład połączyć pomiary kształtu ciała z danymi genetycznymi, rozmieszczeniem geograficznym i warunkami środowiskowymi. W ten sposób możliwe będzie sprawdzenie teorii dotyczących ewolucji ptaków i ich roli w ekosystemach. W dalszej perspektywie w grę wchodzi przewidywanie ekologicznych konsekwencji wylesiania i globalnego ocieplenia.