Reklama

Będzie łatwiej uruchomić 5G na częstotliwości LTE

maszt-sieci-komorkowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął opracowanie nowego planu wykorzystania pasma 2600 MHz. W praktyce oznacza to większą elastyczność dla operatorów, którzy będą mogli uruchomić na tej częstotliwości sieć 5G.

Pasmo 2600 MHz bardziej elastyczne

Informację zamieszczoną na stronie UKE wypatrzył Łukasz Dec z portalu Telko.In. Wynika z niej, że UKE planuje wprowadzenie większej elastyczności dla pasma 2600 MHz. Bo choć, podobnie jak 2100 MHz, jest to pasmo neutralne technologicznie to w praktyce… tylko z nazwy. Idealnym przykładem jest Play, który bez zgody UKE nie mógł uruchomić sieci 5G w paśmie 2100 MHz, pomimo jego teoretycznej neutralności.

Nowe zagospodarowanie pasma zakłada podzielenie go na małe bloki po 5 MHz każdy. Operatorzy będą mogli je wykorzystać dowolnie, w zależności od potrzeb.

Co operatorzy mają w paśmie 2600 MHz?

Do tej pory operatorzy wykorzystywali pasmo 2600 MHz do działania sieci LTE. Najwięcej zasobów w tym zakresie mają firmy Cyfrowego Polsatu – Aero2 oraz Polkomtel. Dlatego to właśnie na tej częstotliwości uruchomiona została sieć 5G Plusa i Cyfrowego Polsatu.

Bloki w paśmie 2600 MHz operatorzy nabyli w ramach aukcji częstotliwości sieci LTE. Orange kupił wówczas trzy bloki za 117 mln zł, T-Mobile również trzy za 116 mln zł, Polkomtel cztery za 156 mln zł, a Play też cztery za 223 mln zl.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News