Reklama
aplikuj.pl

Bez tego nie wybieraj się w góry!

Woman walking in winter forest with dog

Wyprawy w góry – to fantastyczna przygoda o każdej porze roku. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Szczególnie zimowe wyprawy w góry wiążą się z ryzykiem. O bezpieczeństwie uczestników górskich wędrówek należy pamiętać zawsze. Odpowiednie przygotowanie pozwoli cieszyć się wędrówką i zdobywać szczyty. O czym nie można zapomnieć, wybierając się w góry?

Lekkomyślność zostaw w domu

Planując wycieczkę w góry, należy wykazać się umiejętnością przewidywania i zdrowym rozsądkiem. To nie miejsce na improwizację i bezmyślność. Zarówno całodniową, jak i krótszą wycieczkę w góry należy odpowiednio zaplanować.

Pod uwagę należy wziąć czas, jakim dysponujemy na dotarcie do celu i na powrót. Trasę należy dostosować do możliwości uczestników wycieczki. W przypadku, kiedy wybieramy się w góry z małymi dziećmi, warto założyć już na wstępie, że nie uda nam się dojść do celu w określonym czasie. Warto dysponować zapasem, aby noc nie zastała nas na szlaku.

Najważniejsze jest to, aby na wycieczkę wyjść odpowiednio wcześnie. Im trasa jest dłuższa, tym wcześniejszy powinien być start wyprawy. Koniecznie w planach należy uwzględnić także to, o której godzinie zachodzi słońce. Jest to bardzo ważne szczególnie w czasie, kiedy dni są bardzo krótkie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i dostosowaniu trasy do umiejętności – górskie wędrówki staną się z pewnością jeszcze przyjemniejsze.

Austria, Tyrol, Tannheimer Tal, young man hiking on rock

Odpowiedni ekwipunek

Dobre przygotowanie do wycieczki w góry, to także zabranie ze sobą niezbędnych rzeczy. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić, ponieważ spakowanie zbyt dużej ilości rzeczy także jest błędem. Nawet najlepszy bagaż jak profesjonalny plecak marki Deuter nie będzie komfortowy, jeśli będzie przeładowany. Bez wątpienia jednak nadmiar rzeczy nie jest tak niebezpieczny, jak ich brak. Najlepiej jednak dobrze przemyśleć okoliczności, w jakich będziemy wędrować i zabrać ze sobą tylko to, co niezbędne.

Pakując plecak na górską wyprawę, należy uwzględnić teren po jakim będziemy się poruszać, długość wycieczki i porę roku. Na wyprawę w góry śnieżną zimą z pewnością przydadzą się raki na buty, z kolei latem warto zabrać ze sobą zapas wody i coś do ochrony przed słońcem.

W przypadku, gdy wyprawa w góry wiąże się ze wspinaczką, niezbędne będą liny i czekany. Z kolei jeśli planujemy bardziej rekreacyjny marsz, z pewnością przydadzą nam się kije trekkingowe. Bez wątpienia zawsze warto mieć ze sobą także asortyment chroniący przed nieprzewidzianą pogodą – okulary przeciwsłoneczne i pelerynę przeciwdeszczową.

Niezależnie od pory roku i celu wędrówki, w plecaku warto zawsze mieć także mapę, kompas, lornetkę i scyzoryk. Istotne są bez wątpienia także prowiant, woda i telefon komórkowy. Rzecz, o której nie można zapomnieć to ważna zasada bezpieczeństwa – niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy doświadczeni, zawsze należy poinformować kogoś o celu i czasie naszej wędrówki.

Running woman on winter trail, snow and white mountains

Strój i kondycja – podstawa udanej górskiej wycieczki

Piękno górskich wycieczek najlepiej odczuwa się, kiedy nie doskwiera nam ani upał, ani chłód. Dlatego w przypadku wypraw w góry tak ważny jest odpowiedni strój. Powinien być on lekki i wygodny, a dodatkowo dostosowany do warunków atmosferycznych.

Podstawą są wygodne buty – ważne, żeby było to obuwie dedykowane do wypraw górskich. Poza stabilnością i dobrą podeszwą powinny być także wodoszczelne. Niedopuszczalne jest wybieranie się w góry w niedostosowanym obuwiu – jak klapki, czy trampki. Złe obuwie może nie tylko być niewygodne, może stać się powodem kontuzji, która uniemożliwi kontynuowanie wędrówki.

Ważne jest, aby strój do wycieczki w góry zapewniał komfort termiczny. Poleca się, aby strój składał się z wielu warstw. Powinien także odpowiednio odprowadzać wilgoć. Przepocone ubranie może przyczynić się do przeziębienia nawet podczas upałów. Warto więc postawić na specjalistyczne stroje – poczynając od bielizny termicznej, kończąc na okryciach wierzchnich.

Wyprawa w góry to okazja do sprawdzenia samego siebie i podziwiania piękna dzikiej przyrody. Aby móc czerpać radość z aktywnego wypoczynku warto przygotować się jak najlepiej. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy i będziemy przygotowani na wszystkie możliwości.

Artykuł gościnny sklepu e-Horyzont.