Reklama
aplikuj.pl

Bezmózgowy jednokomórkowy organizm nie jest tak głupi, jak sądzono

Bezmózgowy jednokomórkowy, myślenie bezmózgowych organizmów, jednokomórkowe organizmy, zachowanie bezmózgowych organizmów

Jako stworzenia zbudowane z trylionów komórek łatwo jest nam patrzeć na organizmy jednokomórkowe, ale nowe badania Harvarda sugerują, że te wcale nie są takie głupie.

Według najnowszych odkryć niektóre z bezmózgowych jednokomórkowych organizmów mogą być w stanie podejmować bardziej złożone decyzje, niż myśleliśmy. W eksperymentach stwierdzono, że jednokomórkowy organizm może działać na bazie hierarchii opcji i dzięki temu może „zmienić zdanie”.

Badane stworzenie nazywa się Stentor roeselii i jest to słodkowodny, jednokomórkowy organizm o kształcie przypominającym trąbkę. Na jednym końcu jego stosunkowo dużego ciała znajduje się szeroki otwór przypominający usta, z otaczającymi go małymi włoskami zwanymi rzęskami. Te włosy wirują precyzyjnym ruchem, tworząc wir, który zasysa cząsteczki jedzenia do ust. Z drugiej strony ten organizm zwęża się w „uchwyt”, którym zakotwicza się na twardej powierzchni.

Podczas eksperymentów na organizmie zespół z Harvardu stwierdził, że to stworzonko może wybrać hierarchię zachowań w odpowiedzi na bodźce i zmienić zdanie, jeśli działanie nie pomoże. Bodźcem był puls mikroplastycznych koralików.

Naukowcy zaobserwowali, że na początku stworzenia zginały się od koralików. Jeśli to nie pomagało, to zaczęłyby wymachiwać rzęskami w przeciwnym kierunku, odsuwając cząsteczki od otworu gębowego. Finalnie Stentor roeselii mogło albo zmienić ułożenie ciała, albo nawet oderwać się i odpłynąć.

Sposób eskalacji tych działań w odpowiedzi na nieprzyjemną sytuację sugerował bardziej złożone zachowania i podejmowanie decyzji, niż zwykle przypisywane organizmom jednokomórkowym. W końcu zmiana zdania na temat decyzji jest dość imponującą zdolnością do czegoś bez mózgu.

Naukowcy spekulują, że jednokomórkowe organizmy, takie jak S. roeselii, mogą posiadać jakąś formę „poznania” komórkowego, która pozwala im przetwarzać złożone informacje i podejmować decyzje.