Reklama
aplikuj.pl

Miód manuka może uchronić pacjentów od pooperacyjnych infekcji

miód po operacji, miód manuka, siatki chirurgiczne z miodem, miód w medycynie

Miód nie jest dla nas tylko naturalną dawką słodyczy, ale też substancją, która od czasów starożytnych pomagała nam w walce z niedoskonałościami naszego ciała. Dziś również.

Dawniej stosowano go do przyspieszenia gojenia się ran, a z tych najnowszych odkryć miód został nawet wykorzystany do chirurgicznej powłoki z siatki, która może pomóc w zapobieganiu infekcjom pooperacyjnym.

Uważa się, że wszystkie formy miodu mają właściwości antybakteryjne, ponieważ zawierają substancje chemiczne, które wytwarzają nadtlenek wodoru. Wśród gatunków jest jednak jeden wyjątkowy – niejaki miód manuka, który dodatkowo zawiera zabijający bakterie związek organiczny znany jako metyloglioksal.

Mając to na uwadze, międzynarodowy zespół naukowców postanowił stworzyć nanopowłokę elektroprzędzoną do siatek chirurgicznych, która z czasem uwalnia miód manuka klasy medycznej.

Chociaż zwykłe niepowlekane siatki są często stosowane w celu przyśpieszenia gojenia się tkanek miękkich wewnątrz ciała po zabiegu, zwiększają również ryzyko infekcji, ponieważ na ich powierzchni mogą tworzyć się biofilmy bakteryjne.

Nowa powłoka składa się z ośmiu nanowarstw ujemnie naładowanego miodu, naprzemiennie między kolejnymi ośmioma nanowarstwami dodatnio naładowanego biokompatybilnego polimeru.

Dzięki tej strukturze warstwy polimeru nieszkodliwie ulegają biodegradacji w organizmie, odsłaniając selektywnie kolejne warstwy miodu, które zabijają potencjalnie osiadające się na siatce bakterie.

W testach laboratoryjnych stwierdzono, że nanopowłoka chroni próbki siatki polimerowej przed kolonizacją przez szkodliwe bakterie, takie jak MRSA, Staphylococcus i E. coli do trzech tygodni.