WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Miód manuka może uchronić pacjentów od pooperacyjnych infekcji

Miód manuka może uchronić pacjentów od pooperacyjnych infekcji

Miód nie jest dla nas tylko naturalną dawką słodyczy, ale też substancją, która od czasów starożytnych pomagała nam w walce z niedoskonałościami naszego ciała. Dziś również.

Dawniej stosowano go do przyspieszenia gojenia się ran, a z tych najnowszych odkryć miód został nawet wykorzystany do chirurgicznej powłoki z siatki, która może pomóc w zapobieganiu infekcjom pooperacyjnym.

Uważa się, że wszystkie formy miodu mają właściwości antybakteryjne, ponieważ zawierają substancje chemiczne, które wytwarzają nadtlenek wodoru. Wśród gatunków jest jednak jeden wyjątkowy – niejaki miód manuka, który dodatkowo zawiera zabijający bakterie związek organiczny znany jako metyloglioksal.

Mając to na uwadze, międzynarodowy zespół naukowców postanowił stworzyć nanopowłokę elektroprzędzoną do siatek chirurgicznych, która z czasem uwalnia miód manuka klasy medycznej.

Chociaż zwykłe niepowlekane siatki są często stosowane w celu przyśpieszenia gojenia się tkanek miękkich wewnątrz ciała po zabiegu, zwiększają również ryzyko infekcji, ponieważ na ich powierzchni mogą tworzyć się biofilmy bakteryjne.

Nowa powłoka składa się z ośmiu nanowarstw ujemnie naładowanego miodu, naprzemiennie między kolejnymi ośmioma nanowarstwami dodatnio naładowanego biokompatybilnego polimeru.

Dzięki tej strukturze warstwy polimeru nieszkodliwie ulegają biodegradacji w organizmie, odsłaniając selektywnie kolejne warstwy miodu, które zabijają potencjalnie osiadające się na siatce bakterie.

W testach laboratoryjnych stwierdzono, że nanopowłoka chroni próbki siatki polimerowej przed kolonizacją przez szkodliwe bakterie, takie jak MRSA, Staphylococcus i E. coli do trzech tygodni.

ŹRÓDŁO: New Atlas