Reklama
aplikuj.pl

Bezpłatna usługa HTTP/3 (QUIC) – turbodoładowanie dla twojej strony www

ile internetu zuzywamy
Akcja partnerska

HTTP/3 (QUIC) umożliwiający szybkie ładowanie stron www wprowadzony został w 2018 roku, jednak ciągle stanowi innowację na rynku usług internetowych. home.pl prędko doceniło potencjał nowego protokołu, dlatego zaoferowało klientom bezpłatne korzystanie z tego nowatorskiego i pożytecznego narzędzia.

Dlaczego HTTP/3 jest innowacyjny w stosunku do poprzedników?

Internet działa dzięki komunikacji zbudowanej na protokole HTTP (Hipertext Transfer Protocol), który odpowiada za przesyłanie hipertekstu. HTTP opierał się dotąd przez niemal 40 lat swojego istnienia na protokole kontroli transmisji TCP.

Po raz pierwszy zastosowano HTTP w 1991 r., zmodyfikowano w roku 1996, 1997 i kolejno w roku 2015, kiedy wprowadzony został bazujący na TCP protokół kontroli transmisji SPDY. Co to oznacza dla użytkownika Internetu? Dotąd przesyłanie danych obarczone było opóźnieniem wynikającym z charakteru kontroli TCP. Wysyłane pakiety (porcje danych) musiały dotrzeć od nadawcy do odbiorcy w komplecie. Jeśli jeden z nich się zgubił, żądanie czekało na obsługę, dopóki nie nastąpiła jego retransmisja. Stąd opóźnienie w ładowaniu stron.

Czytaj też: Ranking serwisów streamingowych. Apple na szarym końcu

Dopiero rok 2018 przyniósł zmianę. Zamiast TCP, HTTP/3 wykorzystuje QUIC, który nie powoduje blokady wszystkich pakietów, kiedy jeden z nich ulegnie zagubieniu. Każdy pakiet posiada swój niezależny strumień, którym dociera do odbiorcy odrębnie od innych. Taki schemat komunikacji znacznie przyspiesza ładowanie stron.

Co daje HTTP/3 posiadaczowi strony? Prędkość, z jaką strona ładuje się w przeglądarce, jest często kluczowym czynnikiem dla liczby odwiedzin. Długie ładowanie zniechęca do oczekiwania i jest powodem rezygnacji z wejścia użytkownika na stronę.

Czytaj też: Thermaltake ToughDesk 500L RGB Battlestation to ciekawe biurko dla gracza

HTTP/3(QUIC) – darmowa usługa dla klientów home.pl

Możliwości, jakie daje użytkownikom HTTP/3 szybko dostrzeżono w home.pl, który jako jeden z pierwszych na świecie zaoferował swoim klientom tę wartościową usługę zupełnie bezpłatnie. Warto podkreślić, że również jej implementacja w hostingu home.pl jest bardzo prosta i nie wymaga wiedzy technicznej.

HTTP/3 z protokołem QUIC na pewno będzie ulepszany, ale już teraz stanowi ogromny skok technologiczny. Chcemy, aby wszyscy klienci korzystający z hostingu w home.pl mogli używać innowacyjnych rozwiązań – komentuje Piotr Pantkowski, Kierownik Produktu w home.pl.

Jak uruchomić HTTP/3 (QUIC) w usłudze hostingowej home.pl?

Hosting w home.pl daje możliwość bezpłatnego skorzystania z przyspieszenia ładowania stron dzięki HTTP/3 (QUIC). Wystarczy włączyć usługę i wybrać przeglądarkę, która obsługuje protokół (desktopowa Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, mobilna Firefox i Safari). HTTP/3 znacznie przyspieszy ładowanie stron zabezpieczonych certyfikatem SSL, dlatego jeśli jeszcze nie korzystasz z szyfrowania SSL, warto zacząć.

Dlaczego? Dziś protokołu SSL powinien używać każdy, kto prowadzi w Internecie działalność komercyjną, a także wszyscy, którym zależy na ochronie danych, wiarygodności oraz wypozycjonowaniu strony. Jeśli chcesz, żeby Twoja strona internetowa liczyła się w wirtualnym świecie, zabezpiecz ją certyfikatem SSL i przyśpiesz, korzystając z HTTP/3 (QUIC). To połączenie bezpieczeństwa i wydajności przyniesie wiele korzyści.

Czytaj też: Netflix zaoferuje nam opcję losowego odtwarzania

SSL (Secure Socket Layer) to standard szyfrowania danych stosowany w Internecie. Jest protokołem sieciowym, który pozwala na nawiązanie bezpiecznego połączenia między przeglądarką internetową, a serwerem, na którym znajduje się wyszukiwana strona.

Komunikacja między przeglądarką a serwerem odbywa się na zasadzie wymiany informacji. Przeglądarka wysyła do serwera prośbę o potwierdzenie tożsamości, serwer zwraca w odpowiedzi kopię swojego certyfikatu SSL, przeglądarka sprawdza jej ważność i, jeśli ją potwierdzi, wysyła odpowiedź do serwera. Ten z kolei rozpoczyna potwierdzenie rozpoczęcia szyfrowanej SSL sesji. Następuje przekazanie szyfrowanych wiadomości.

Skąd jednak przeciętny użytkownik Internetu wie, które połączenia są chronione SSL, a które nie? Rozpoznanie szyfrowania jest bardzo proste. W przypadku połączenia zabezpieczonego SSL, w pasku adresu znajduje się przedrostek https: oraz symbol kłódki. Kiedy połączenie nie jest szyfrowane, w tym samym pasku przed przedrostkiem http: (a nie https:) pojawi się dodatkowo informacja „Niezabezpieczona”.

Materiał powstał we współpracy z home.pl.