Reklama
aplikuj.pl

Biorobotyka robi krok naprzód tworząc cybernetyczne karaluchy

Od wielu lat naukowcy dążyli do opracowania niewielkich urządzeń, które pozwoliłyby na infiltrację trudno dostępnych obszarów. Mocno zbliżyli się do tego celu za sprawą biorobotycznych karaluchów.

Owadom zostały wszczepione miniaturowe mikroukłady kontrolerów neuronowych. W tym celu badacze wykorzystali gatunek karaczana madagaskarskiego, któremu na grzbiecie umieszczono elektrody. Wysyłają one delikatne impulsy elektryczne, które stymulują układ nerwowy karalucha. W ten sposób autorzy projektu byli w stanie oszukać zwierzę. Gdy do jego antenek docierało wyładowanie, karaczan odbierał je jako napotkaną przeszkodę i skręcał w kierunku wyznaczonym przez naukowców.

Tego rodzaju system jest znacznie bardziej zaawansowany od poprzednich. Pozwala na szeroki zakres kontroli nad owadem dzięki zaimplementowaniu czterokanałowego układu. Dodatkowo dostarcza on na bieżąco informacji dotyczących aktywności nerwowo-mięśniowej insekta. Jednostka pomiarowa umieszczona w urządzeniu umożliwia śledzenie obrotowego oraz liniowego przyspieszenia karaczana. Wszystkie te dane można zebrać z użyciem telefonu z funkcją Bluetooth.

Tak powstałe cybernetyczne karaluchy mogą znaleźć wiele potencjalnych zastosowań. Mowa m.in. o ratowaniu życia podczas operacji poszukiwawczych i ratowniczych. Owady mogą bowiem dotrzeć do zawalonych obszarów bądź innych miejsc, do których nie będą mieli dostępu ludzie oraz wielkogabarytowe maszyny.

[Źródło: engineering.com; grafika: University of Connecticut]