Reklama
aplikuj.pl

Bojowy robot THeMIS przenosi wojnę na zupełnie nowy poziom

Bojowy robot THeMIS przenosi wojnę na zupełnie nowy poziom
Bojowy robot THeMIS przenosi wojnę na zupełnie nowy poziom

Podczas ostatniej sesji ćwiczeniowej na żywo w Estoni ujawniono najnowszą wersję robota bojowego THeMIS od Milrem Robotics i ST Engineering. Prezentacja jest krótka, ale upchana masą informacji, choć skupiała się głównie na ukazaniu możliwości zdalnego sterowania Beyond Line of Sight (BLVOS). 

Czytaj też: Zwodowany właśnie rosyjski Ural dołączył do największych lodołamacz

Ten umożliwia operatorowi najnowszej iteracji THeMIS zarówno sterowanie, jak i prowadzenie ostrzału za pomocą ergonomicznego kontrolera ze sporym wyświetlaczem, który wyświetla obraz na żywo. Zasięg tego robota określa się na 1000 metrów w obszarach zabudowanych i 2500 metrów na otwartym terenie, co jest świetnym wynikiem, nawet jak na wojskowy sprzęt. Zdaniem twórców, intuicyjny graficzny interfejs użytkownika ułatwia obsługę przy mniejszym zmęczeniu użytkownika i jego wyższej sprawności. Bezpieczną kontrolę nad ogniem zapewnia z kolei dedykowany system kontroli UHF-Band.

Ponadto THeMIS jest opancerzony w NATO STANAG 4569 poziomu trzeciego, co oznacza, że ​​może wytrzymać pociski przeciwpancerne 7,62 × 51 mm, miny przeciwpancerne oraz wybuch 155 mm pocisku w odległości od 60 metrów. Dzięki prędkości maksymalnej 20 km/h radzi sobie z pokonywaniem 60-stopniowych nachyleń i zbiornikami wodnymi o głębokości do 61 centymetrów. Napędza go układ elektryczno-benzynowy, zapewniając 15 godzin pracy.

W akcji zobaczycie go poniżej:

Czytaj też: Parrot stworzy drony dla wojska USA

Źródło: New Atlas