Reklama
aplikuj.pl

Bonobo setki tysięcy lat temu uprawiały seks z tajemniczą małpą-duchem

Bonobo, krzyżowanie bonobo, krzyżowanie małp, historia bonobo, historia małp

Tajemnicze małpy-duchy mogły krzyżować się z wielkimi małpami znanymi jako bonobo. Jest to dokładnie ten sam przypadek, jak to, że ludzie wielokrotnie uprawiali seks z wymarłymi już gatunkami.

Bonobo to szympansy karłowate, które są najbliższymi żyjącymi krewniakami ludzi. Należą one do grupy Pan, tak samo, jak ludzie do grupy Homo.

Czytaj też:  Niedługo czekają nas większe powodzie

Naukowcy przeanalizowali genomy od 10 bonobo i 59 szympansów pod kątem genów ze starożytności. Szukali oni niezwykłych wzorów w genomach, które sugerowałyby krzyżowanie się z innymi liniami. Obejmowało to polowanie na długie haplotypy lub zestawy sekwencji DNA, które widoczne by były w jednym gatunku, ale nie w drugim. Udało im się znaleźć dowody na to, że bonobo musiały się krzyżować z wymarłą już linią małp.

Izolując DNA naukowcom udało się zrekonstruować 4,8% genomu małpy-ducha. Geny mogą mieć wpływ na funkcjonowanie mózgu, nerek i układu odpornościowego. Krzyżowanie miało miejsce najpewniej pomiędzy 377 tysięcy a 637 tysięcy lat temu. Teraz naukowcy chcą poszukać podobnych oznak krzyżowania się u innych gatunków małp.

Czytaj też: Kapsułka odchudzająca aktywowana przez magnes

Źródło: Livescience