Reklama
aplikuj.pl

Dziwią Was braki laptopów na rynku? Powodem są Chiny, obchodzące ograniczenie LHR

braki laptopów na rynku, obchodzące ograniczenie LHR

Zapewne wiecie, że NVIDIA zaczęła ograniczać wydajność GeForce RTX 3000 w kopaniu kryptowalut, stosując tak zwane ograniczenia LHR. Te nie są obecne w modelach mobilnych i to właśnie wykorzystali chińscy producenci OEM, sprzedając GeForce RTX 3060 i 3070.

Braki laptopów na rynku spowodowane chińskimi sztuczkami

W praktyce te karty graficzne przeznaczone do laptopów są reklamowane jako modele specjalnie dla górników, co w dzisiejszych czasach nieco dziwi, jako że zniesiono już całkowicie ograniczenia z kart LHRv2 i prawie całe z LHRv3. W Chinach ten proceder ten trwa już od miesięcy, a na ten moment nic nie wskazuje na to, że NVIDIA będzie chciała się z nim rozprawić.

https://twitter.com/I_Leak_VN/status/1529740286716354563

Czytaj też: Na składany smartfon Google Pixel Fold jeszcze sobie poczekamy. I to długo

Szkoda, bo w praktyce oznacza to, że na rynek trafia mniej laptopów niż powinno, a nieuczciwi producenci przerabiają te układy GPU na karty graficzne dla komputerów stacjonarnych, czerpiąc z tego zyski. Wygląda jednak na to, że NVIDIA po prostu woli zatrzymać ten dochód „w spokoju”, również na tym zarabiając. Z kolei same mobilne karty graficzne w swoich desktopowych wersjach są stosownie ograniczone względem stacjonarnych.