Reklama
aplikuj.pl

„Brakujące” międzygwiezdne żelazo może po prostu dobrze się ukrywać

Przestrzeń międzygwiezdna powinna być wypełniona żelazem – jednym z najbardziej powszechnych pierwiastków we Wszechświecie. Naukowcy do tej pory wykryli go tylko w bardzo małych ilościach. Nowe badanie sugeruje, że żelazo może się po prostu bardzo skutecznie ukrywać.

Grupa naukowców sądzi, że żelazo międzygwiezdne łączy się z pewnym rodzajem łańcucha węglowego, tworząc cząsteczki zwane pseudokarbinami żelaza. Ale ponieważ te cząsteczki zostawiają ten sam ślad co cząsteczki węgla, żelazo mogło się podstępnie „ukryć”.

Czytaj też: Czy Wszechświat się obraca?

W ekstremalnie niskich temperaturach łańcuchy węglowe mogą skondensować się na skupiskach żelaza, tworząc te żelazne pseudokarbiny. Przez miliardy lat pseudokarbiny żelaza miałyby się łączyć z innymi pierwiastkami i tworzyć jeszcze bardziej złożone cząsteczki. Naukowcy zbadali strukturę i właściwości tych cząsteczek w laboratorium. Wykorzystali spektroskopię w podczerwieni, aby przyjrzeć się widmom sygnatur cząsteczki. Właśnie wtedy zauważyli, że urządzenia mogą je mylić z cząsteczkami węgla.

Co więcej, żelazne pseudokarbiny mogą wyjaśniać, jak złożone molekuły węgla funkcjonują w przestrzeni międzygwiezdnej. Łańcuchy węglowe zawierające więcej niż dziewięć atomów węgla są niestabilne. Ale te gromady żelaza mogą się do nich przyklejać i stabilizować dzięki temu połączeniu.

[Źródło: livescience.com; grafika: AURA]

Czytaj też: Sztuczna inteligencja stworzyła trójwymiarową replikę Wszechświata