Reklama
aplikuj.pl

Lotnictwo USA wybierze wkrótce broń dla nowych śmigłowców

broń dla nowych śmigłowców

Wkrótce będzie miał miejsce bój pomiędzy karabinem łańcuchowym i karabinem Gatlinga, który wskaże broń dla nowych śmigłowców FARA.

Broń dla nowych śmigłowców USA

Mowa dokładnie o bojowym helikopterze zwiadowczym, który powstaje ciągle w ramach programu FARA (Futrue Attack Reconnaissance Aircraft), który ma pełnić rolę oczu i uszu armii. Jako helikopter zwiadowczy, będzie przemykać przez linię frontu, a nawet rzucać się za linie wroga, aktywnie wypatrując wroga i atakując cele za pomocą szybkich serii 20-milimetrowych pocisków.

Finaliści programu FARA. Wybór ciągle nie został podjęty

Jednak to, czym FARA będzie strzelać, zostanie wkrótce przetestowane przez Armię USA na poligonie Ethana Allena w Vermont i Aberdeen Proving Ground w Maryland. Zwycięski karabin uzbroi każdego śmigłowca, kiedy ten wejdzie do służby po 2030 roku. Mowa dokładnie o karabinie łańcuchowym Sky Viper od Northrop Grumman i znanemu na całym świecie karabinowi Gatlinga od General Dynamics (via Popular Mechanics).

Karabin Sky Viper

Sky Viper będzie 20-milimetrowym karabinem łańcuchowym opartym na M230 zamontowanym w nosie śmigłowca szturmowego AH-64 Apache. Przyjmuje formę automatycznego karabinu lekkiego kalibru, który wykorzystuje zewnętrzne źródło zasilania. W przeciwieństwie do tradycyjnych ciężkich karabinów maszynowych, które bazują na gazach z eksplozji prochu w myśl cyklowania, karabin łańcuchowy wykorzystuje do tego zewnętrzne źródło zasilania, często przy użyciu mechanizmu zawierającego łańcuch i stąd jego nazwa.

Działo Gatlinga od General Dynamics

Sky Viper zmierzy się z 20-milimetrowym działem Gatlinga opracowanym przez General Dynamic, a więc wielolufowej broni, która zazwyczaj zawiera trzy, pięć lub sześć obracających się luf i jest znana z niezwykle wysokiej szybkostrzelności, sięgającej do 6000 strzałów na minutę.

Właśnie tak, jak możecie zauważyć, w obu przypadkach działa bazują na 20-, a nie 30-milimetrowych pociskach. Jako mniejszy helikopter zwiadowczy, FARA postawi na pierwszym miejscu przestrzeń wewnętrzną i będzie w stanie przewozić więcej 20-milimetrowych pocisków niż 30-milimetrowych.