Lotnictwo USA wybierze wkrótce broń dla nowych śmigłowców

broń dla nowych śmigłowców

Wkrótce będzie miał miejsce bój pomiędzy karabinem łańcuchowym i karabinem Gatlinga, który wskaże broń dla nowych śmigłowców FARA.

Broń dla nowych śmigłowców USA

Mowa dokładnie o bojowym helikopterze zwiadowczym, który powstaje ciągle w ramach programu FARA (Futrue Attack Reconnaissance Aircraft), który ma pełnić rolę oczu i uszu armii. Jako helikopter zwiadowczy, będzie przemykać przez linię frontu, a nawet rzucać się za linie wroga, aktywnie wypatrując wroga i atakując cele za pomocą szybkich serii 20-milimetrowych pocisków.

Lotnictwo USA wybierze wkrótce broń dla nowych śmigłowców
Finaliści programu FARA. Wybór ciągle nie został podjęty

Jednak to, czym FARA będzie strzelać, zostanie wkrótce przetestowane przez Armię USA na poligonie Ethana Allena w Vermont i Aberdeen Proving Ground w Maryland. Zwycięski karabin uzbroi każdego śmigłowca, kiedy ten wejdzie do służby po 2030 roku. Mowa dokładnie o karabinie łańcuchowym Sky Viper od Northrop Grumman i znanemu na całym świecie karabinowi Gatlinga od General Dynamics (via Popular Mechanics).

Karabin Sky Viper

Sky Viper będzie 20-milimetrowym karabinem łańcuchowym opartym na M230 zamontowanym w nosie śmigłowca szturmowego AH-64 Apache. Przyjmuje formę automatycznego karabinu lekkiego kalibru, który wykorzystuje zewnętrzne źródło zasilania. W przeciwieństwie do tradycyjnych ciężkich karabinów maszynowych, które bazują na gazach z eksplozji prochu w myśl cyklowania, karabin łańcuchowy wykorzystuje do tego zewnętrzne źródło zasilania, często przy użyciu mechanizmu zawierającego łańcuch i stąd jego nazwa.

Lotnictwo USA wybierze wkrótce broń dla nowych śmigłowców

Działo Gatlinga od General Dynamics

Sky Viper zmierzy się z 20-milimetrowym działem Gatlinga opracowanym przez General Dynamic, a więc wielolufowej broni, która zazwyczaj zawiera trzy, pięć lub sześć obracających się luf i jest znana z niezwykle wysokiej szybkostrzelności, sięgającej do 6000 strzałów na minutę.

Właśnie tak, jak możecie zauważyć, w obu przypadkach działa bazują na 20-, a nie 30-milimetrowych pociskach. Jako mniejszy helikopter zwiadowczy, FARA postawi na pierwszym miejscu przestrzeń wewnętrzną i będzie w stanie przewozić więcej 20-milimetrowych pocisków niż 30-milimetrowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News