Na jednej z angielskich wsi pracownicy szykowali wykopy pod budowę wodociągu. Okazało się jednak, że w danym miejscu znajduje się niezwykle ciekawe znalezisko archeologiczne. 

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez brytyjską firmę Thames Water, projekt układania rur na terenie Oxfordshire doprowadził do odkrycia 26 ludzkich szkieletów, z których część może liczyć nawet 3000 lat. Badacze uważają, że najstarsze szkielety pochodzą z epoki żelaza (która trwała od VIII wieku p.n.e. do II wieku n.e.),

Czytaj też: Ten szkielet sprzed kilkuset lat wciąż miał na sobie buty

Niektóre szkielety zostały pochowane w sposób, który wydawał się rytualny, ponieważ szczątki wykazują podobieństwa do pobliskich pochówków z epoki żelaza. Mogły one również obejmować ofiary z ludzi. Uważa się, że te przedromańskie społeczności były powiązane z tzw. Białym Koniem z Uffington, czyli mierzącą 110 metrów prehistoryczną postacią konia wyrzeźbionego na pobliskim wzgórzu. Wśród szkieletów w nowym znalezisku kopacze odkryli także szereg artefaktów, w tym fragmenty domów, ceramiki, narzędzi tnących, zwłok zwierzęcych i ozdobny grzebień. Jeśli chodzi o budowę rurociągu, to powinna ona odbyć się bez kolejnych przeszkód. Miejmy jednak nadzieję, że to nie koniec tego typu znalezisk.

[Źródło: livescience.com; grafika: Thames Water]

Czytaj też: W Pompejach znaleziono szkielet konia z założonym siodłem i uprzężą

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej